Św. Biskup

Józef Sebastian Pelczar

Józef Sebastian Pelczar (ur. 17 stycznia 1842 w Korczynie, zm. 28 marca 1924 w Przemyślu) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy przemyski w latach 1899–1900, biskup diecezjalny przemyski w latach 1900–1924, założyciel Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, święty Kościoła katolickiego.

Patron Papieskiego Kościelnego Instytutu Polskiego od 2012 r.

 

Papieski Kościelny Instytut Polski powstał dzięki wizji i staraniom świętego biskupa Józefa Sebastiana Pelczara, który 13 maja 1909 roku uzyskał od Papieża Piusa X pisemną aprobatę i błogosławieństwo.

 

  Kalendarium życia
św. Józefa Sebastiana Pelczara  

17.01.1842 – przychodzi na świat w Korczynie koło Krosna

19.01.1842 – chrzest w kościele parafialnym w Korczynie
1858-60 – nauka w gimnazjum w Przemyślu – matura
09.1860 – 07.1864 – studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu
17.07.1864 – przyjęcie święceń kapłańskich
18.08.1864 – 04.12.1865 – wikariusz w parafii Sambor
02.01.1866 – 10.12.1866 – studia teologiczne w jezuickim Collegium Romanum w Rzymie – doktorat
06.11.1866 – 02.04.1868 – studia prawnicze w Papieskim Instytucie św. Apolinarego w Rzymie – doktorat
24.04.1868 – powrót do Przemyśla
13.07.1868 – 10.1869 – wikariusz w Wojutyczach i Samborze
10.1869 – 09.1870 – prefekt w Seminarium Duchownym w Przemyślu
od 10.1870 – wykładowca w Seminarium Duchownym w Przemyślu
19.03.1877 – nominacja na profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego
1880/81 – prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego
1881/82 – dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego
1882/83 – rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego
1883-99 – prezes Towarzystwa Oświaty Ludowej
1884/85 – dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego
1890/91 – prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego
03.05.1891 – założenie w Krakowie Bractwa NMP Królowej Korony Polskiej
15.04.1894 – założenie w Krakowie Zgromadzenia Służebnic Najśw. Serca Jezusowego
15.12.1898 – nominacja na biskupa sufragana przemyskiego
19.04.1899 – konsekracja biskupia
17.12.1899 – nominacja na ordynariusza przemyskiego
1906 – założenie Związku Katolicko – Społecznego

    1910 – założenie Hospicjum Polskiego w Rzymie
28.03.1924 – umiera w Przemyślu
02.06.1991 – beatyfikacja
18.05.2003 – kanonizacja w Rzymie

    16.10.2012 – ustanowiony Patronem Papieskiego Kościelnego Instytutu  Polskiego w Rzymie

 

 

Polski Papieski
Instytut Kościelny
w Rzymie

Via Pietro Cavallini 38

00-193 Roma, Italia

CENTRALA  +39/06.362.17.725
REKTOR  +39/06.362.17.219
SEKRETARIAT  +39/06.322.28.98
FAX  +39/06.320.81.47
E-MAIL: pinstpol@iol.it

@2016 by Polski Papieski Instytut Kościelny. Proudly created with wix.com

 

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now