Z życia Instytutu - rok akademicki 2019/2020

Rozpoczęcie roku akademickiego 2020/21

14 października rozpoczęliśmy oficjalnie nowy rok akademicki. Mszy świętej przewodniczył o. Kazimierz Więsek OFMConv, ojciec duchowny naszego Instytutu.

Następnie w dobrej atmosferze zasiedliśmy do wspólnego stołu. W tym roku naukę w Rzymie rozpoczęło pięciu nowych księży studentów.

Obrona doktoratu ks. Mateusza Rachwalskiego

27 maja w naszym Instytucie miała miejsce wyjątkowa uroczystość - przed kamerą komputera zasiadł ks. Mateusz Rachwalski, by obronić swoją pracę doktorską i uzyskać tytuł doktora teologii moralnej.

Ks. Mateusz, kapłan diecezji rzeszowskiej, studiował na Papieskim Uniwersytecie Alfonsianum, a zwieńczeniem jego studiów jest praca doktorska pod tytułem: "Życie chrześcijańskie jako droga i wydarzenie. Wkład Luigiego Giussaniego w formację moralną".

W związku z trwającą pandemią wirusa okoliczności obrony doktoratu były niecodzienne: Ks. Mateusz wraz z towarzyszącymi mu mieszkańcami Instytutu łączył się on-line z naszego domu, natomiast każdy z członków komisji oraz rodzina ks. Mateusza śledzili przebieg obrony na monitorach swoich komputerów.

Na zakończenie nie mogło zabraknąć wspólnego świętowania przy stole, podczas którego ks. Doktor podziękował za wsparcie wszystkim obecnym oraz tym, którzy łączyli się z nim za pośrednictwem mediów.

Rekolekcje wielkopostne

Od celebracji Środy Popielcowej rozpoczęły się w naszym Instytucie rekolekcje wielkopostne.

Poprowadził je o. Edward Czaja, jezuita związany z Papieskim Uniwersytetem Gregorianum.

Trzy dni skupienia, modlitwy i refleksji były dla nas okazją do dobrego przygotowania na czterdziestodniową drogę nawrócenia.

Radosne świętowanie:

odpust ku czci św. Józefa Sebastiana Pelczara

W poniedziałek 20.01 był dniem szczególnie ważnym dla naszego instytutu: świętowaliśmy 110-lecie założenia domu, a w liturgii upamiętniliśmy naszego założyciela i patrona, św. Józefa Sebastiana Pelczara. Uroczystościom przewodniczył kardynał Robert Sarah, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Obchody rozpoczęło spotkanie z Kardynałem, który w poruszający sposób podzielił się historią swojego powołania oraz odpowiedział na pytania zadane przez księży studentów. Następnie kardynał Prefekt przewodniczył Mszy świętej, na której obecnych było wielu zaproszonych gości, głównie polskich księży pracujących w watykańskich urzędach. Na zakończenie zasiedliśmy wspólnie do stołu w naszym refektarzu.

Błogosławieństwo mieszkań - kolęda w instytucie

W środę 15 stycznia wszyscy księża studenci otworzyli drzwi do swoich mieszkań, by zgodnie ze zwyczajem przyjąć kolędę.

Po wspólnej modlitwie ks. Rektor pobłogosławił każdy pokój z osobna, życząc wszystkim mieszkańcom spokojnego i pełnego łask roku.

1/7

Odwiedziny św. Mikołaja

6 grudnia odwiedził naszą wspólnotę szczególny gość - św. Mikołaj. 

Mikołaj nie zapomniał przybyć z workiem pełnym drobnych podarunków, które mieszkańcy domu otrzymali podczas obiadowego spotkania przy stole.

Spotkanie bożonarodzeniowe

Tradycyjnie w połowie grudnia mieszkańcy naszego domu zebrali się wspólnie, by przed rozpoczęciem ferii bożonarodzeniowych podzielić się opłatkiem i pomodlić o pokój na świecie, w naszym kraju i naszych rodzinach.

Liturgii tego dnia przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki; obecny był także ks. bp Jan Kopiec. Po Mszy świętej mieliśmy okazję skosztować tradycyjnych wigilijnych potraw oraz zaśpiewać - na razie jeszcze symbolicznie - kilka kolęd oraz pastorałek.

Grudniowy dzień skupienia

4 grudnia mieliśmy okazję ponownie zatrzymać się na dłużej w kaplicy i zebrać duchowe siły. Przez grudniowy dzień skupienia przeprowadził nas ks. prof. Marek Starowieyski, patrolog z archidiecezji warszawskiej.

1/3

Rok akademicki rozpoczęty

16 października uroczystą Mszą św. zainaugurowaliśmy nowy rok akademicki.

 

Naukę na kilkunastu różnych kierunkach podejmie aż 40 księży. Dziesięciu z nich rozpoczyna w tym roku swoją przygodę z Rzymem.

Mieszkańcy Instytutu polecają się modlitwie, ufając, że kolejne miesiące przyniosą wiele dojrzałych owoców.

Obrona doktoratu księdza Krzysztofa Soczyńskiego

Nim rok akademicki rozpoczął się na dobre, 4. października w naszym Instytucie obchodziliśmy doniosłą uroczystość – obronę doktoratu ks. Krzysztofa Soczyńskiego, która była zwieńczeniem jego kilkuletnich studiów.

Ks. dr Krzysztof pochodzi z diecezji opolskiej. Studia z prawa kanonicznego na uniwersytecie Gregorianum rozpoczął osiem lat temu. Jego rozprawa doktorska dotyczyła wieku odpowiedniego do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

Księdzu Doktorowi składamy serdeczne gratulacje i dziękujemy mu za wspólnie spędzone lata w Instytucie. Życzymy zapału i wytrwałości w nowych zadaniach powierzonych mu przez biskupa opolskiego.

1/14

Toskania: śladami świętości

Co roku w maju mieszkańcy naszego domu mają okazję odwiedzić ciekawe zakątki Włoch na wspólnym wyjeździe. W tym roku pielgrzymowaliśmy śladami świętości po Toskanii.

Wyjazd rozpoczęliśmy od wizyty w sanktuarium św. Gemmy w Lukce, by potem nawiedzić miejsce, w którym objawił jej się Pan Jezus wraz z Matką Bożą. Na naszej trasie nie zabrakło też katedry lukkańskiej ze słynnym Świętym Obliczem - figurą Ukrzyżowanego. Dzień zakończyliśmy w San Gimignano, mieście zwanym "Manhattanem średniowiecza" ze względu na czternaście wież górujących nad starówką.

Kolejnego dnia odwiedziliśmy Sienę - miasto, w którym żyła św. Katarzyna, jedna z najwybitniejszych postaci swojej epoki. 

1/16

Kwietniowy Dzień Skupienia

Dzień skupienia z o. Piotrem

Majowy dzień skupienia przeżyliśmy z ojcem Piotrem Andrukiewiczem, redemptorystą, wieloletnim pracownikiem Radia Maryja i Telewizji Trwam. Obecnie ojciec Piotr posługuje w parafii ojców redemptorystów w Rzymie.

Ostatni dzień skupienia przed Wielkanocą przeżyliśmy wraz z ojcem Polikarpem Nowakiem, franciszkaninem.

 

Ojciec Polikarp przypomniał nam znaczenie Bożego Miłosierdzia, nieskończenie przewyższającego grzechy całego świata.

Rekolekcje wielkopostne

W minionym tygodniu przeżyliśmy wspólnie chwile skupienia i refleksji. Przez trzy dni uczestniczyliśmy w rekolekcjach, które poprowadził ks. Wojciech Węgrzyniak.

Ks. Wojciech jest duszpasterzem archidiecezji krakowskiej. W swojej codziennej posłudze łączy pracę naukową (także studiował w Rzymie) z głoszeniem rekolekcji i konferencji oraz przewodzeniem wspólnotom duszpasterskim.

Rekolekcje upłynęły pod znakiem wielkiej otwartości ojca rekolekcjonisty oraz jego ujmującej prostoty i szczerości, którą docenili mieszkańcy naszego domu, tłumnie pojawiając się na mniej oficjalnym spotkaniu wieńczącym rekolekcje. Można było podczas niego porozmawiać z ks. Wojciechem oraz usłyszeć, jak łączy doświadczenie naukowe z posługą parafianom oraz jakie pomysły duszpasterskie wciela w życie na co dzień.

Tłusty Czwartek

w międzynarodowym gronie

Tegoroczny Tłusty Czwartek wspólnota naszego Instytutu świętowała wraz z zaproszonymi gośćmi z kolegium kanadyjskiego.

Kolegium Kanadyjskie tworzy kilkunastu księży, a jego rektorem jest polski ksiądz, sulpicjanin, o. Jarosław. 

Przyjaźń polsko-kanadyjska umacniana jest w Rzymie już od wielu lat, a okazja do spotkania i wzajemnej wymiany myśli nadarza się regularnie.

W tym roku czas wspólnego biesiadowania ubogacił śpiew pieśni ludowych i patriotycznych w wykonaniu naszego nowo powstałego zespołu instytutowego.

Z myślą o kolegach z Kanady, nieco słabiej radzących sobie z zawiłościami polskiego języka, odśpiewaliśmy także wiele znanych utworów włoskich.

Lutowy dzień skupienia

Lutowy dzień skupienia upłynął pod znakiem tematu czci i posłuszeństwa biskupowi, które każdy z nas przysięgał swojemu hierarsze i jego następcom w dniu święceń.

Jako przewodnik duchowy towarzyszył nam pochodzący z diecezji tarnowskiej ks. prałat Piotr Bajor, pracownik Kongregacji Edukacji Katolickiej, który wygłosił konferencję oraz przewodniczył Mszy Świętej.

Msza żałobna za śp. księdza Patryka

W środę, 23.01, odprawiliśmy w naszej kaplicy Mszę świętą w intencji naszego zmarłego tragicznie kolegi, księdza Patryka Millera.

Do sprawowania Eucharystii przyłączyli się także księża z archidiecezji warszawskiej, z której pochodził śp. ks. Patryk, oraz ksiądz proboszcz z diecezji Tivoli, w której kapłan pomagał jako duszpasterz.

Dzień Patrona Instytutu

Nie żyje ks. Patryk Miller

W poniedziałek świętowaliśmy wspomnienie św. Józefa Pelczara, Patrona naszego Instytutu. 

Na uroczystą Mszę świętą, której przewodniczył kardynał Zenon Grocholewski, przybyło wielu księży Polaków mieszkających w różnych częściach Rzymu. Homilię wygłosił nasz spowiednik, ojciec Lucjan Bogucki.

Do tragicznego wypadku drogowego z udziałem naszego kolegi doszło w wtorek, 8 stycznia. Ks. Patryk zderzył się z ciężarówką pod Mszczonowem. Zginął na miejscu.

Mieszkał w naszym domu od trzech lat; studiował patrologię. Pochodził z Kętrzyna. Na kapłana archidiecezji warszawskiej został wyświęcony 7 lat temu. Miał 36 lat.

Łączymy się w bólu z Rodziną ks. Patryka, zapewniając o naszej modlitwie i nieustającej pamięci o naszym drogim koledze.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie...

Przedświąteczna radość

W środę cała wspólnota naszego domu uczestniczyła w przedświątecznym spotkaniu.

 

Po Mszy świętej przełamaliśmy się opłatkiem, odśpiewaliśmy symbolicznie kilka kolęd (mając na uwadze, że cały czas przeżywamy okres adwentowego oczekiwania) i zasiedliśmy do uroczystej kolacji. Oto fotorelacja z tego wydarzenia:

1/27

Mikołajkowe spotkanie rektorów

We wspomnienie św. Mikołaja gościliśmy w naszym domu rektorów pozostałych studenckich instytutów w Rzymie.

 

To niecodzienne wydarzenie było okazją do zaprezentowania polskiej kultury i tradycji Mikołajkowej. Po zakończeniu obrad księża rektorzy zasiedli do stołu, na którym królował żurek, pieczeń, kluski śląskie oraz modra kapusta.

 

Po deserze przyszedł czas na odwiedziny św. Mikołaja, który w asyście swojej Śnieżynki upewnił się, że wszyscy zasłużyli na otrzymanie słodkości w nagrodę za dobre sprawowanie.

Grudniowa chwila zamyślenia

Listopadowy dzień skupienia

Poniedziałek 3 grudnia był dla naszej wspólnoty czasem refleksji w ramach comiesięcznego dnia skupienia. Tym razem poprowadził go ks. prof. Marek Starowieyski, patrolog.

 

Ksiądz profesor podczas swoich nauk podkreślał wagę rozwoju osobistego oraz rolę indywidualnego studium Pisma Świętego oraz klasycznych dzieł literatury.

Listopad to dla wielu z nas miesiąc wspominania tych, który już odeszli, a także okazja do zadumy nad własnym życiem. Z tej racji w piątek, dziewiątego listopada, księża mieszkający w Instytucie przeżywali swój dzień skupienia. Poprowadził go zaproszony przez ks. Rektora gość - ks. Arkadiusz Nocoń, pracownik Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

W czasie dnia skupienia ks. Arkadiusz podzielił się z uczestnikami swoimi refleksjami duchowymi podczas konferencji. Wspólny czas zamyślenia zwieńczony został Mszą świętą.

1/4

Inauguracja roku akademickiego

W środę, 17 października, kapłani studenci zainaugurowali, wraz z księdzem Rektorem i całą społecznością domu, nowy rok akademicki. W tym roku na  inauguracji obecnych było czterech księży biskupów.

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy świętej sprawowanej za wszystkich księży studentów. Przewodniczył jej arcybiskup Stanisław Gądecki, a towarzyszyli mu abp Grzegorz Ryś, bp Marian Florczyk oraz bp Marek Solarczyk. Księża biskupi goszczą w naszym domu z racji trwającego w Watykanie synodu o młodzieży i rozeznawaniu powołania.

Po Eucharystii wspólnota kapłanów zasiadła do uroczystej kolacji, podczas której księża biskupi dzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z obradami synodu.

Naukę na papieskich uniwersytetach rozpoczyna bądź kontynuuje trzydziestu ośmiu księży.

Obrona doktoratu ks. Mariusza Świdra

Jeszcze przed rozpoczęciem kolejnego roku akademickiego wspólnota kapłanów Instytutu miała okazję wziąć udział w obronie doktoratu ks. Mariusza Świdra z diecezji siedleckiej.

  Ks. Mariusz, absolwent Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, obronił doktorat z dziedziny teologii biblijnej, a swoją pracę opatrzył tytułem: "Are We Also Blind? The Meaning of John 9 in Light of Biblical Rhetorical Analysis" ("Czy my także jesteśmy ślepi? Znaczenie rozdziału 9 Ewangelii wg. św. Jana w świetle biblijnej analizy retorycznej").

 

 Gratulujemy serdecznie Księdzu Doktorowi; jednocześnie dziękujemy mu za wspólnie przeżyte lata w Instytucie oraz życzymy mu dalszych sukcesów naukowych.

Z życia Instytutu - rok akademicki 2017/2018

Kolęda i imieniny Ks. Rektora - 10 stycznia 2018 r.

Na początku każdego roku kalendarzowego życzymy sobie nawzajem wszystkiego co najlepsze. Każdy chce, żeby ten nadchodzący rok był lepszy od poprzedniego. My, chrześcijanie, prosimy Pana Boga o Jego błogosławieństwo. Przez poświęcenie naszych mieszkań wyrażamy naszą prośbę, by On był z nami przez cały rok. Zewnętrznym wyrazem tej prośby są słowa modlitwy, pokropienie wodą święconą, dym kadzidła i napis na drzwiach.

Na Mszy św. wieczornej modliliśmy się za cały nasz dom, a więc za siebie nawzajem, w szczególności zaś za Ks. Rektora z racji imienin. W kazaniu Ks. Rektor krótko przypomniał zło grzechu Adama rajskiego i wspaniałe dzieło naprawy zła przez Nowego Adama - Chrystusa. Wszyscy usłyszeliśmy zachętę do stania się świętymi. Wielu jest świętych anonimowych, nie wyniesionych na ołtarze - i my możemy się nimi stać.

Czym byłoby kolędowanie bez radosnych śpiewów? Przecież wszyscy się radujemy z narodzin naszego Zbawiciela! Po obfitej kolacji każdy naprężył struny głosowe, by wychwalać naszego Pana!

Hej, w dzień narodzenia Syna Jedynego, Ojca przedwiecznego, Boga prawdziwego, wesoło śpiewajmy, Chwałę Bogu dajmy! Hej kolęda, kolęda!

Wigilia - 15 grudnia 2017 r.

Mimo że mieszkamy w Rzymie, to wigilię przeżywamy co roku po polsku. Wieczorem, kiedy słońce już zaszło, rozpoczęliśmy świętowanie od Mszy św. pod przewodnictwem Księdza Rektora. Zaraz potem przeszliśmy do refektarza, gdzie przed uroczystą kolacją podzieliliśmy się opłatkiem.

Zaraz potem wspólnie zasiedliśmy do stołu. Tradycje polskie zostały podtrzymane - było nawet więcej niż 12 potraw i wszystkie przygotowane w polskim stylu. 

Czym byłoby wieczerzowanie bez kolęd? Na szczęście odpowiedni księża zadbali o oprawę muzyczną - oj, było nas słychać na ulicach wiecznego miasta.

Wszystkim jesteśmy wdzięczni za przygotowanie tej uroczystości - szczególnie siostrom, paniom na kuchni, braciom pomagającym przy stole i księżom z pierwszego roku, którzy udekorowali choinki i przygotowali tegoroczny żłóbek.

Inauguracja roku akademickiego 2017/2018 - 11 października 2017 r.

Jesień w Rzymie jest idealną porą do rozpoczęcia nauki. Letnie upały nieco zelżały, a pogoda wciąż piękna i słoneczna. W takiej atmosferze wracamy do wykładów, które rozpoczęliśmy właściwie kilka dni wcześniej. Wszyscy wypoczęci po wakacjach, dobre humory dopisują. 

Do południa wykłady, pisanie prac licencjackich i doktorskich, a po południu modlitwa w kaplicy. Najpierw adorowaliśmy Pana Jezusa i chwaliliśmy Matkę Bożą na różańcu, później całą wspólnotą sprawowaliśmy Eucharystię. Przewodniczył Jej i Słowo do nas wygłosił ks. abp Konrad Krajewski, jałmużnik papieski.

W kazaniu Ks. Arcybiskup dzielił się swoimi przemyśleniami i doświadczeniem w pełnieniu dzieł miłosierdzia i zachęcał nas, byśmy nigdy sami nie zapominali o ogromie Bożego Miłosierdzia, którego na co dzień doświadczamy.

Księże Arcybiskupie, dziękujemy za inspirujące słowa i jeszcze bardziej godną uznania postawę człowieka otwartego na Boże działanie. Wraz z Tobą prosimy Boga, byśmy zawsze mieli otwarte dłonie, by dawać Go innym.

Z życia Instytutu - rok akademicki 2016/2017

Rekolekcje Wielkopostne - 1-3 marca 2017 r.

U początku okresu Wielkiego Postu, niedługo po rozpoczęciu drugiego semestru przeżywaliśmy przygotowanie się do świąt Wielkiej Nocy. Mimo wykładów, pracy i różnego rodzaju obowiązków kilkakrotnie w ciągu dnia gromadziliśmy się w kaplicy. Spotykaliśmy się z Panem na Eucharystii, Drodze Krzyżowej, spowiedzi, Koronce do Bożego Miłosiedzia i konferencjach duchowych.

Ojciec Rekolekcjonista, ks. Mirosław Tosza z diecezji sosnowieckiej, z wielkim duchowym zaangażowaniem opowiadał nam o wspólnocie "Betlejem" z Jaworzna, której jest opiekunem, wskazywał na ogrom i ważność pracy z ludźmi ubogimi oraz stawiał nam za wzór św. Teresę z Lisieux z jej duchowością opartą na pokorze.

Hasłem tegorocznych rekolekcji były słowa św. Brata Alberta "Skąpy jest ten, kto nie jest jak On". Każdy z nas ma wiele do zaoferowania drugiemu człowiekowi, trzeba to tylko umieć drugiemu dać tak, by on nie poczuł się urażony. Dzielenie się z drugim człowiekiem jest sztuką, której każdy z nas musi się uczyć.

Księże Mirosławie, dziękujemy za Twoje świadectwo dzielenia się. Jednocześnie prosimy naszego Pana bogatego w miłosierdzie, byśmy my wszyscy potrafili dawać Chrystusa innym.

Kolęda i imieniny ks. Rektora
12 stycznia 2017

Wszyscy księża zgromadzili się na czwartym piętrze budynku, gdzie o godz. 17 ksiądz Rektor odmówił modlitwę błogosławieństwa, po czym odwiedził każdy pokój. Każde mieszkanie zostało pokropione wodą święconą, okadzone kadzidłem, a na drzwiach pojawił się napis K+M+B 2017.

O godz. 18 spotkaliśmy się w kaplicy. Mszy św. przewodniczył ks. Rektor.

Dzień zakończyliśmy wspólną kolacją na refektarzu, gdzie mieliśmy też kolejną okazję do śpiewania kolęd. Ksiądz Rektor nawet podgrywał nam na akordeonie!

Wigilia 2016

13 grudnia przeżywaliśmy wspólnie Wigilię w polskim stylu. Nasze spotkanie rozpoczęła Eucharystia o godz. 18 pod przewodnictwem Księdza Rektora, a następnie spożyliśmy tradycyjną wieczerzę przy stole na refektarzu.

Mikołaj 2016

Święty biskup Mikołaj odwiedził także naszą wspólnotę.

Dzień skupienia - 13 XII 2016 r.

Wśród ogromu pracy wymagane jest dłuższe zatrzymanie się przy Tym, który dał nam wszystko - przy Chrystusie. Prowadzący dzień skupienia - o. Piotr Andrukiewicz CSsR, redemptorysta, przypomniał nam, że kapłan jest przede wszystkim przedłużeniem rąk Chrystusa. Ojciec przez lata pracował w Radiu Maryja, dzięki czemu dał świadectwo, jak ważny w życiu księdza jest głos. Chrystus jest Słowem, które jest już zasiane w sercach ludzi - my mamy być Jego głosem, który pomoże odkryć tę obecność Słowa w życiu słuchających - mówił. Zwrócił też naszą uwagę na to, że wszystko ma być podporządkowane relacji z Jezusem. To ona jest najważniejszą sprawą, o którą mamy się troszczyć.

 

  Inauguracja roku  
 

12 października 2016 r. miała miejsce inauguracja nowego roku akademickiego 2016/2017 w naszym instytucie. Mszy świętej przewodniczył ks. Rektor Adam Sycz. Na początku Eucharystii przywitał wszystkich mieszkańców naszego domu, zwłaszcza nowych księży studentów. W kazaniu mówił o tym, że każdy z nas ma się dać prowadzić Duchowi Świętemu oraz że pierwszym zadaniem księdza-studenta ma być zbliżenie się do Boga. Na koniec życzył wszystkim mieszkańcom wzrostu w cnotach, a także dobrego zdrowia.   Po uczcie duchowej przy stole ołtarzowym nastąpiła uczta przy wspólnym stole na refektarzu.

 

  Pielgrzymka Narodowa Polaków  

Od 20 do 23 października trwała Dziękczynna Pielgrzymka Narodowa Polaków do Rzymu. To dziękczynienie za Rok Miłosierdzia, wizytę Ojca Świętego Franciszka w Polsce i Światowe Dni Młodzieży oraz za 1050. rocznicę Chrztu Polski. W Polskim Papieskim Instytucie Kościelnym zatrzymało się wówczas ok. 25 biskupów.

 

Polski Papieski
Instytut Kościelny
w Rzymie

Via Pietro Cavallini 38

00-193 Roma, Italia

CENTRALA  +39/06.362.17.725
REKTOR  +39/06.362.17.219
SEKRETARIAT  +39/06.322.28.98
FAX  +39/06.320.81.47
E-MAIL:pontipol@opoka.org
             pinstpol@iol.it

@2016 by Polski Papieski Instytut Kościelny. Proudly created with wix.com

 

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now