Z życia Instytutu - rok akademicki 2020/2021

Zakończenie roku akademickiego

16 czerwca 2021 przeżywaliśmy uroczyste zakończenie roku akademickiego.

Zakończenie roku szkolnego jest zawsze wielkim wydarzeniem. Co prawda poważnym księżom studentom nie przystoi wesołość typowa dla młodych uczniów czekających na wakacje, ale trzeba przyznać, że nadzieja odpoczynku dodaje otuchy. Rok ten zakończyliśmy z Bogiem - uroczystą Mszą Święta. Naszym specjalnym gościem był arcybiskup Jorge Carlos Patron Wong w Kongregacji do Spraw Duchowieństwa odpowiedzialny za formację przyszłych księży. Kapłan będący częstym gościem naszego instytutu pobłogosławił nam na wakacyjny czas odpoczynku, by zawsze dokonywał się w bożej obecności.

Duch i Muzyka 

19 maja 2021 odbył się w naszym instytucie wyjątkowy dzień skupienia.

Poprowadził go ks. Marco Frisina i to powoduje jego szczególność. Zazwyczaj nikt nie ogląda napisów końcowych w filmach, ale gdyby ktoś zdobył się na taką cierpliwość, to w wypadku wielu produkcji religijnych mógłby tam zobaczyć imię włoskiego kapłana. Jest on bowiem wybitnym kompozytorem, którego utwory można usłyszeć również podczas transmisji watykańskich Mszy Świętych.  Swoją wirtuozerię objawił również podczas konferencji - roztoczył przed nami prawdziwą symfonię obrazów i imion Ducha Świętego. Niech w nadchodzącą uroczystość Pięćdziesiątnicy zabrzmi w naszych sercach pieśń nowa dla Pana!

Kwietniowy dzień skupienia

21 kwietnia 2021 przeżywaliśmy dzień skupienia w naszym instytucie.

Poprowadził go ksiądz dr Tomasz Pocałujko, pracownik Kongregacji ds. Duchowieństwa. Zmierzył się on z tematem niełatwym, który może przywodzić na myśl negatywne skojarzenia: tematem ascezy. Rozważając to trudne zagadnienie ukazał sens wszelkiego umartwienia - większą miłość Chrystusa.

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

Rekolekcje Wielkopostne

Od 24.02 do 27.02.2021 przeżywaliśmy rekolekcje w naszym instytucie.

Wielki Post jest okresem walki. Nieroztropnym jest rzucać się do ataku na swoje wady, bez odpowiedniego przygotowania, dlatego czas naszych duchowych zmagań poprzedziły rekolekcje. Wygłosił je ojciec Dariusz Kowalczyk, wykładowca Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, w ubiegłych latach będący również dziekanem wydziału teologii tejże uczelni. Jego przepowiadanie było wielkim wezwaniem do trwania w obecności Boga. Nie bez powodu zresztą: jeśli w naszym sercu nie będzie mieszkać Trójca Święta, bardzo szybko znajdzie sobie ono innego lokatora.

1/8

Msza Święta za śp. ks. biskupa Antoniego Stankiewicza

4 stycznia 2021 zmarł ksiądz biskup Antoni Stankiewicz.

Zmarły przez długi czas był dziekanem Roty Rzymskiej. Był chlubą polskiej kanonistyki i ekspertem uznanym na całym świecie. Przed laty mieszkał on na terenie naszego instytutu. Osoby pamiętające jeszcze ten czas podkreślały jego zwyczajną, codzienną życzliwość. Bolejąc nad tą wielką stratą dla Kościoła, polecaliśmy zmarłego księdza biskupa Antoniego naszej modlitwie podczas środowej Mszy Świętej konwentualnej, z udziałem wszystkich mieszkańców domu (20.01.2021).

Odpust ku czci świętego Józefa Sebastiana Pelczara

18.10.2021 przeżywaliśmy odpust ku czci patrona instytutu: świętego Józefa Sebastian Pelczara.

W tym roku sytuacja pandemii uniemożliwiła przeżywanie tej uroczystości w szerszym gronie. Jednak pomimo tego, jak na każdym odpuście, królowała atmosfera radości i wzajemnej życzliwości. Mszy Świętej przewodniczył ksiądz arcybiskup Jan Romeo Pawłowski, sekretarz do spraw Reprezentacji Papieskich w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. W swej homilii przedstawił nam przed oczami portret świętego wizjonera, który umiał swymi myślami wybiegać naprzód. Jednego z owoców jego dalekowzroczności duszpasterskiej możemy doświadczać każdego dnia: to nasz instytut, którego powstania ponad 100 lat temu był inicjatorem.  W tych trudnych czasach, niech tak wielki patron oręduje za naszym domem i za jego mieszkańcami!

Wizyta kolędowa i imieniny księdza rektora

Ostatnia środa (13.01.2021) była dniem wielu uroczystości w naszym instytucie.

W Polsce w większości parafii wizyta duszpasterska jest odwołana. W naszym instytucie jednak wszyscy są "negatywni" w pozytywnym tego słowa znaczeniu i dlatego mogliśmy wspólnie prosić Boga o Jego błogosławieństwo na nadchodzący rok. Po zakończonej wizycie miejsce miała Msza Święta w intencji księdza rektora. Co prawda sam dzień imienin wypadł 24 grudnia, ale mimo opóźnienia i tak modliliśmy się ze świąteczną radością i życzliwością. Wspólnota ołtarza zamieniła się potem we wspólnotę stołu. Skorzystaliśmy z okazji, aby zgodnie z polskim zwyczajem zaśpiewać jeszcze kolędy. Dzięki pomysłowości niektórych księży studentów tegoroczny śpiew był wyjątkowy, bo okraszony szczyptą współzawodnictwa.

Wigilia w naszym instytucie

14 grudnia 2020 uczestniczyliśmy we wspólnym wieczorze wigilijnym

Można powiedzieć, że mieszkańcy naszego instytutu stanowią jedną rodzinę. Nic więc dziwnego, że zanim udamy się do naszych bliskich i posługi na parafiach, spożyliśmy wspólną wieczerzę wigilijną. Przy stole z dwunastoma potrawami zasiadł z nami w tym roku wyjątkowy gość - arcybiskup Jorge Carlos Patron Wong. Meksykański duchowny, w Kongregacji do Spraw Duchowieństwa odpowiedzialny za formację przyszłych księży, był zachwycony polskimi, świątecznymi zwyczajami. Podobały się mu zarówno śpiew kolęd, jak i życzenia składane przy łamaniu opłatka. Niech mocą narodzonego dla nas Zbawiciela spełnią się one  w tym nadchodzącym roku!

Wizyta świętego Mikołaja

​​​​​​​

Święty Mikołaj nawiedził nasz instytut!

Święty Mikołaj o nas pamiętał! (choć niektórzy twierdzili, że dziwnie przypomina naszego nieocenionego brata Sławka...) Nie bacząc na wszystkie trudności związane z pandemią święty kontynuuje swe dzieło. Kiedyś ludzie byli bardziej odporni i starożytny biskup udowodnił to: pokazał test na coronavirusa z wynikiem negatywnym. Potem mógł spokojnie przystąpić do rozdawania prezentów. Rózg nie było, więc chyba całkiem dobrze sprawujemy się w naszym instytucie!

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

Dzień skupienia (02.12.2020)

Adwentowy dzień skupienia poprowadził ks. Kazimierz Ginter.

W posępnej, deszczowej atmosferze, skłaniającej do refleksji, odbył się nasz kolejny dzień skupienia. Nie zawsze trzeba gonić za nowinkami. Czasami wystarczy przypomnieć rzeczy dobrze znane, które mamy skłonność wypierać ze swej świadomości. To właśnie uczynił ks. Kazimierz Ginter, wykładowca na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie, stawiając nam przed oczy odpowiedzialność przed Bogiem, jaką mamy za swoje życie.

Modlitwa za śp. brata Wojciecha Kincla

16 listopada 2020 roku w wieku 57 lat zmarł brat Wojciech Kincel.

Zmarły w latach 2011-2017 był Przełożonym Generalnym Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego, posługującego w naszym instytucie. Ostatnim miejscem jego pracy byłą Łomża. Brat Wojciech przez wiele lat posługiwał również w naszym instytucie. Wyrazem naszej wdzięczności za jego trud była Msza Święta z udziałem wszystkich mieszkańców, odprawiona dziś (25.11.2020) w jego intencji. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie...

11 listopada w naszym instytucie

11 listopada jest dniem wyjątkowym dla każdego Polaka. I to niezależnie czy przebywa w ojczyźnie czy zagranicą.

Nie inaczej dzień ten wyglądał w naszym Polskim Instytucie w Rzymie. Świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości połączone było, w tym 2020 roku, z dniem skupienia. Poprowadził go ksiądz prałat Arkadiusz Nocoń, pracownik Kongregacji Kultu Bożego. Jego słowa przypomniały  prawdy zawarte w historii naszego narodu. Nie mogło też oczywiście zabraknąć modlitwy nieszporami w intencji ojczyzny. Ten radosny dzień zakończył z kolei wspólny śpiew pieśni patriotycznych.

Modlitwa za świętej pamięci

ojca Jana Koryckiego

"Pamiętajcie o swych przełożonych, którzy głosili wam słowo Boże, i rozpamiętując koniec ich życia, naśladujcie ich wiarę." (Hbr 13,7)

W miesiącu listopadzie polska tradycja i wiara Kościoła wzywają nas do pamięci o zmarłych. Z tego powodu 9 listopada 2020, wspólnota  naszego instytutu ofiarowała Msze Świętą za ojca Jana Koreckiego. Zmarły w tym roku pallotyn był przez niemal 20 lat spowiednikiem i ojcem duchownym dla kapłanów studiujących w Rzymie. W dniu święta poświęcenia Bazyliki Laterańskiej mogliśmy modlić się za niestrudzonego budowniczego Kościoła zbudowanego z ludzkich serc. Niech ten, który u współbraci zyskał sobie przydomek "życzliwy", znajdzie życzliwość u Boga.

Rozpoczęcie roku akademickiego 2020/21

14 października rozpoczęliśmy oficjalnie nowy rok akademicki. Mszy świętej przewodniczył o. Kazimierz Więsek OFMConv, ojciec duchowny naszego Instytutu.

Następnie w dobrej atmosferze zasiedliśmy do wspólnego stołu. W tym roku naukę w Rzymie rozpoczęło pięciu nowych księży studentów.

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

Rok akademicki 2019/2020

Obrona doktoratu ks. Mateusza Rachwalskiego

27 maja w naszym Instytucie miała miejsce wyjątkowa uroczystość - przed kamerą komputera zasiadł ks. Mateusz Rachwalski, by obronić swoją pracę doktorską i uzyskać tytuł doktora teologii moralnej.

Ks. Mateusz, kapłan diecezji rzeszowskiej, studiował na Papieskim Uniwersytecie Alfonsianum, a zwieńczeniem jego studiów jest praca doktorska pod tytułem: "Życie chrześcijańskie jako droga i wydarzenie. Wkład Luigiego Giussaniego w formację moralną".

W związku z trwającą pandemią wirusa okoliczności obrony doktoratu były niecodzienne: Ks. Mateusz wraz z towarzyszącymi mu mieszkańcami Instytutu łączył się on-line z naszego domu, natomiast każdy z członków komisji oraz rodzina ks. Mateusza śledzili przebieg obrony na monitorach swoich komputerów.

Na zakończenie nie mogło zabraknąć wspólnego świętowania przy stole, podczas którego ks. Doktor podziękował za wsparcie wszystkim obecnym oraz tym, którzy łączyli się z nim za pośrednictwem mediów.

Rekolekcje wielkopostne

Od celebracji Środy Popielcowej rozpoczęły się w naszym Instytucie rekolekcje wielkopostne.

Poprowadził je o. Edward Czaja, jezuita związany z Papieskim Uniwersytetem Gregorianum.

Trzy dni skupienia, modlitwy i refleksji były dla nas okazją do dobrego przygotowania na czterdziestodniową drogę nawrócenia.

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

Radosne świętowanie:

odpust ku czci św. Józefa Sebastiana Pelczara

W poniedziałek 20.01 był dniem szczególnie ważnym dla naszego instytutu: świętowaliśmy 110-lecie założenia domu, a w liturgii upamiętniliśmy naszego założyciela i patrona, św. Józefa Sebastiana Pelczara. Uroczystościom przewodniczył kardynał Robert Sarah, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Obchody rozpoczęło spotkanie z Kardynałem, który w poruszający sposób podzielił się historią swojego powołania oraz odpowiedział na pytania zadane przez księży studentów. Następnie kardynał Prefekt przewodniczył Mszy świętej, na której obecnych było wielu zaproszonych gości, głównie polskich księży pracujących w watykańskich urzędach. Na zakończenie zasiedliśmy wspólnie do stołu w naszym refektarzu.