Z życia Instytutu - rok akademicki 2021/2022

Grudniowy dzień skupienia

 

Adwentowy dzień skupienia (01.12.2021) w naszym instytucie poprowadził ksiądz profesor Marek Starowieyski.

Są osoby, których nie trzeba przedstawiać. Należy do nich z pewnością wybitny polski patrolog: ks. prof. Marek Starowieyski. Dla słuchaczy jego konferencje miały szczególne znaczenie - mogliśmy od naocznego świadka usłyszeć o tym, o czym zazwyczaj czytamy w książkach. Mówi się, że niektórzy ludzie są jakby wcieloną Tradycją. To prawda. W nauce księdza profesora mogliśmy doktnąć tego niezmierzonego bogactwa mądrości Kościoła.

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom

Rocznica Odzyskania Niepodległości

Orędzie biskupów polskich do niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim
 

 

17 listopada 2021 odbyła się w naszym instytucie konferencja na temat orędzia biskupów polskich do niemieckich z 1965 roku.

Chyba wszyscy Polacy kojarzą słowa: Przebaczamy i prosimy o wybaczenie. Nie wszyscy jednak wiedzą skąd zdanie to pochodzi. Niewielu rozumie jakie było ich prawdziwe znaczenie i sens. Tej ignorancji starały się zaradzić przedłożenia dr hab. Wojciecha Kucharskiego, ks. dr hab. Grzegorza Sokołowskiego i dr Andrzeja Grajewskiego. Oby ta interesująca konferencja pod patronatem przedstawicieli Rzeczypospolitej w Rzymie i w Watykanie sprawiła, że w naszych dziejach nie spełnią się gorzkie słowa filozofa: Z historii uczymy się tylko jednej rzeczy - tego, że nie uczymy się historii.

press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/4

Jak wszyscy szanujący swą Ojczyznę Polacy świętowaliśmy dzień 11 listopada.

W tym roku to święto miało wyjątkowy wymiar związany z niepokojami w naszym kraju. Mimo, że fizycznie jesteśmy daleko od Polski, to jednak Ojczyzna była w naszych sercach podczas modlitwy i na ustach podczas śpiewu tradycyjnych, patriotycznych pieśni.

IMG-20211115-WA0003.jpg

Dzień skupienia (09.11.2021)
 

Przeżyliśmy pierwszy w tym roku akademickim dzień skupienia.

Melancholijna aura listopada skłania do refleksji. W tych sprzyjających okolicznościach odbył się w naszym instytucie dzień skupienia. Poprowadził go dominikanin, ojciec Dominik Jurczak, specjalista w zakresie teologii liturgii, znany z prowadzenia wykładów na uczelniach, zarówno w Polsce, jak i w Rzymie. Przypomniał nam, że nasze życie jest nieustannym zmaganiem i walką. Jednak nie jest to powód do pesymizmu. Pociechą jest dla nas dar Chrystusowego kapłaństwa, który Zbawiciel w swoim miłosierdziu powierzył nam - tak bardzo niezasługującym na tę łaskę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom

Rozpoczęcie Nowego Roku Akademickiego! 

Rok akademicki 2021/2022 został rozpoczęty (14.10.2021)!

W ostatnim czasie większość naszej uwagi pochłania wizyta księży biskupów w Rzymie. Studenci nie mogą jednak zapomnieć, że ich głównym zadaniem podczas pobytu w wiecznym mieście jest nauka. Przypomniała o tym uroczysta Msza Święta, inaugurująca nowy rok akademicki. Wyjątkowo odbyła się ona nie w naszym instytucie, lecz w Bazylice Świętego Piotra, nad grobem świętego Jana Pawła II. Liturgii przewodniczył ksiądz biskup Wiesław Śmigiel, ordynariusz diecezji toruńskiej. Niech wygłoszona przez niego homilia i wstawiennictwo świętego papieża dodadzą nam gorliwości i sił do podejmowania uniwersyteckich zmagań!

Wizyta ad limina apostolorum polskich biskupów

Zakończenie roku akademickiego

Od 4 do 29 października polscy biskupi odbywają wizytę "do progów apostolskich".

Hierarchowie Kościoła w naszym kraju, z racji ograniczeń związanych z pandemią nawiedzają wieczne miasto w czterech turach. Jest to okazja, aby biskupi zaczerpnęli coś z ducha Katolickiego Rzymu, które słusznie chlubi się być "głową i matką wszystkich Kościołów". Na wizytę składają się oczywiście Msze Święte w bazylikach większych, spotkania z ojcem świętym i przewodniczącymi kongregacji, ale nie tylko. Istotną rolę odgrywa również nasz instytut, służąc księżom biskupom za miejsce noclegu, posiłków, ale również dając okazję do wspólnego zgromadzenia się, modlitwy i wymiany myśli. Polecajmy dobremu Bogu to wydarzenie, prosząc by przyniosło obfite owoce w Kościele w Polsce.

 

 

 

  

Rok Akademicki 2020/2021

16 czerwca 2021 przeżywaliśmy uroczyste zakończenie roku akademickiego.

Zakończenie roku szkolnego jest zawsze wielkim wydarzeniem. Co prawda poważnym księżom studentom nie przystoi wesołość typowa dla młodych uczniów czekających na wakacje, ale trzeba przyznać, że nadzieja odpoczynku dodaje otuchy. Rok ten zakończyliśmy z Bogiem - uroczystą Mszą Święta. Naszym specjalnym gościem był arcybiskup Jorge Carlos Patron Wong w Kongregacji do Spraw Duchowieństwa odpowiedzialny za formację przyszłych księży. Kapłan będący częstym gościem naszego instytutu pobłogosławił nam na wakacyjny czas odpoczynku, by zawsze dokonywał się w bożej obecności.

Duch i Muzyka 

19 maja 2021 odbył się w naszym instytucie wyjątkowy dzień skupienia.

Poprowadził go ks. Marco Frisina i to powoduje jego szczególność. Zazwyczaj nikt nie ogląda napisów końcowych w filmach, ale gdyby ktoś zdobył się na taką cierpliwość, to w wypadku wielu produkcji religijnych mógłby tam zobaczyć imię włoskiego kapłana. Jest on bowiem wybitnym kompozytorem, którego utwory można usłyszeć również podczas transmisji watykańskich Mszy Świętych.  Swoją wirtuozerię objawił również podczas konferencji - roztoczył przed nami prawdziwą symfonię obrazów i imion Ducha Świętego. Niech w nadchodzącą uroczystość Pięćdziesiątnicy zabrzmi w naszych sercach pieśń nowa dla Pana!

Kwietniowy dzień skupienia

21 kwietnia 2021 przeżywaliśmy dzień skupienia w naszym instytucie.

Poprowadził go ksiądz dr Tomasz Pocałujko, pracownik Kongregacji ds. Duchowieństwa. Zmierzył się on z tematem niełatwym, który może przywodzić na myśl negatywne skojarzenia: tematem ascezy. Rozważając to trudne zagadnienie ukazał sens wszelkiego umartwienia - większą miłość Chrystusa.

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom

Rekolekcje Wielkopostne

Od 24.02 do 27.02.2021 przeżywaliśmy rekolekcje w naszym instytucie.

Wielki Post jest okresem walki. Nieroztropnym jest rzucać się do ataku na swoje wady, bez odpowiedniego przygotowania, dlatego czas naszych duchowych zmagań poprzedziły rekolekcje. Wygłosił je ojciec Dariusz Kowalczyk, wykładowca Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, w ubiegłych latach będący również dziekanem wydziału teologii tejże uczelni. Jego przepowiadanie było wielkim wezwaniem do trwania w obecności Boga. Nie bez powodu zresztą: jeśli w naszym sercu nie będzie mieszkać Trójca Święta, bardzo szybko znajdzie sobie ono innego lokatora.

press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/8

Msza Święta za śp. ks. biskupa Antoniego Stankiewicza

4 stycznia 2021 zmarł ksiądz biskup Antoni Stankiewicz.

Zmarły przez długi czas był dziekanem Roty Rzymskiej. Był chlubą polskiej kanonistyki i ekspertem uznanym na całym świecie. Przed laty mieszkał on na terenie naszego instytutu. Osoby pamiętające jeszcze ten czas podkreślały jego zwyczajną, codzienną życzliwość. Bolejąc nad tą wielką stratą dla Kościoła, polecaliśmy zmarłego księdza biskupa Antoniego naszej modlitwie podczas środowej Mszy Świętej konwentualnej, z udziałem wszystkich mieszkańców domu (20.01.2021).

Odpust ku czci świętego Józefa Sebastiana Pelczara

18.10.2021 przeżywaliśmy odpust ku czci patrona instytutu: świętego Józefa Sebastian Pelczara.

W tym roku sytuacja pandemii uniemożliwiła przeżywanie tej uroczystości w szerszym gronie. Jednak pomimo tego, jak na każdym odpuście, królowała atmosfera radości i wzajemnej życzliwości. Mszy Świętej przewodniczył ksiądz arcybiskup Jan Romeo Pawłowski, sekretarz do spraw Reprezentacji Papieskich w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. W swej homilii przedstawił nam przed oczami portret świętego wizjonera, który umiał swymi myślami wybiegać naprzód. Jednego z owoców jego dalekowzroczności duszpasterskiej możemy doświadczać każdego dnia: to nasz instytut, którego powstania ponad 100 lat temu był inicjatorem.  W tych trudnych czasach, niech tak wielki patron oręduje za naszym domem i za jego mieszkańcami!

Wizyta kolędowa i imieniny księdza rektora

Ostatnia środa (13.01.2021) była dniem wielu uroczystości w naszym instytucie.

W Polsce w większości parafii wizyta duszpasterska jest odwołana. W naszym instytucie jednak wszyscy są "negatywni" w pozytywnym tego słowa znaczeniu i dlatego mogliśmy wspólnie prosić Boga o Jego błogosławieństwo na nadchodzący rok. Po zakończonej wizycie miejsce miała Msza Święta w intencji księdza rektora. Co prawda sam dzień imienin wypadł 24 grudnia, ale mimo opóźnienia i tak modliliśmy się ze świąteczną radością i życzliwością. Wspólnota ołtarza zamieniła się potem we wspólnotę stołu. Skorzystaliśmy z okazji, aby zgodnie z polskim zwyczajem zaśpiewać jeszcze kolędy. Dzięki pomysłowości niektórych księży studentów tegoroczny śpiew był wyjątkowy, bo okraszony szczyptą współzawodnictwa.

Wigilia w naszym instytucie

14 grudnia 2020 uczestniczyliśmy we wspólnym wieczorze wigilijnym

Można powiedzieć, że mieszkańcy naszego instytutu stanowią jedną rodzinę. Nic więc dziwnego, że zanim udamy się do naszych bliskich i posługi na parafiach, spożyliśmy wspólną wieczerzę wigilijną. Przy stole z dwunastoma potrawami zasiadł z nami w tym roku wyjątkowy gość - arcybiskup Jorge Carlos Patron Wong. Meksykański duchowny, w Kongregacji do Spraw Duchowieństwa odpowiedzialny za formację przyszłych księży, był zachwycony polskimi, świątecznymi zwyczajami. Podobały się mu zarówno śpiew kolęd, jak i życzenia składane przy łamaniu opłatka. Niech mocą narodzonego dla nas Zbawiciela spełnią się one  w tym nadchodzącym roku!

Wizyta świętego Mikołaja

​​​​​​​

Święty Mikołaj nawiedził nasz instytut!

Święty Mikołaj o nas pamiętał! (choć niektórzy twierdzili, że dziwnie przypomina naszego nieocenionego brata Sławka...) Nie bacząc na wszystkie trudności związane z pandemią święty kontynuuje swe dzieło. Kiedyś ludzie byli bardziej odporni i starożytny biskup udowodnił to: pokazał test na coronavirusa z wynikiem negatywnym. Potem mógł spokojnie przystąpić do rozdawania prezentów. Rózg nie było, więc chyba całkiem dobrze sprawujemy się w naszym instytucie!

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom

Dzień skupienia (02.12.2020)

Adwentowy dzień skupienia poprowadził ks. Kazimierz Ginter.

W posępnej, deszczowej atmosferze, skłaniającej do refleksji, odbył się nasz kolejny dzień skupienia. Nie zawsze trzeba gonić za nowinkami. Czasami wystarczy przypomnieć rzeczy dobrze znane, które mamy skłonność wypierać ze swej świadomości. To właśnie uczynił ks. Kazimierz Ginter, wykładowca na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie, stawiając nam przed oczy odpowiedzialność przed Bogiem, jaką mamy za swoje życie.