Z życia Instytutu - rok akademicki 2019/2020

Obrona doktoratu ks. Mateusza Rachwalskiego

27 maja w naszym Instytucie miała miejsce wyjątkowa uroczystość - przed kamerą komputera zasiadł ks. Mateusz Rachwalski, by obronić swoją pracę doktorską i uzyskać tytuł doktora teologii moralnej.

Ks. Mateusz, kapłan diecezji rzeszowskiej, studiował na Papieskim Uniwersytecie Alfonsianum, a zwieńczeniem jego studiów jest praca doktorska pod tytułem: "Życie chrześcijańskie jako droga i wydarzenie. Wkład Luigiego Giussaniego w formację moralną".

W związku z trwającą pandemią wirusa okoliczności obrony doktoratu były niecodzienne: Ks. Mateusz wraz z towarzyszącymi mu mieszkańcami Instytutu łączył się on-line z naszego domu, natomiast każdy z członków komisji oraz rodzina ks. Mateusza śledzili przebieg obrony na monitorach swoich komputerów.

Na zakończenie nie mogło zabraknąć wspólnego świętowania przy stole, podczas którego ks. Doktor podziękował za wsparcie wszystkim obecnym oraz tym, którzy łączyli się z nim za pośrednictwem mediów.

Rekolekcje wielkopostne

Od celebracji Środy Popielcowej rozpoczęły się w naszym Instytucie rekolekcje wielkopostne.

Poprowadził je o. Edward Czaja, jezuita związany z Papieskim Uniwersytetem Gregorianum.

Trzy dni skupienia, modlitwy i refleksji były dla nas okazją do dobrego przygotowania na czterdziestodniową drogę nawrócenia.

Radosne świętowanie:

odpust ku czci św. Józefa Sebastiana Pelczara

W poniedziałek 20.01 był dniem szczególnie ważnym dla naszego instytutu: świętowaliśmy 110-lecie założenia domu, a w liturgii upamiętniliśmy naszego założyciela i patrona, św. Józefa Sebastiana Pelczara. Uroczystościom przewodniczył kardynał Robert Sarah, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Obchody rozpoczęło spotkanie z Kardynałem, który w poruszający sposób podzielił się historią swojego powołania oraz odpowiedział na pytania zadane przez księży studentów. Następnie kardynał Prefekt przewodniczył Mszy świętej, na której obecnych było wielu zaproszonych gości, głównie polskich księży pracujących w watykańskich urzędach. Na zakończenie zasiedliśmy wspólnie do stołu w naszym refektarzu.

Błogosławieństwo mieszkań - kolęda w instytucie

W środę 15 stycznia wszyscy księża studenci otworzyli drzwi do swoich mieszkań, by zgodnie ze zwyczajem przyjąć kolędę.

Po wspólnej modlitwie ks. Rektor pobłogosławił każdy pokój z osobna, życząc wszystkim mieszkańcom spokojnego i pełnego łask roku.

1/7

Odwiedziny św. Mikołaja

6 grudnia odwiedził naszą wspólnotę szczególny gość - św. Mikołaj. 

Mikołaj nie zapomniał przybyć z workiem pełnym drobnych podarunków, które mieszkańcy domu otrzymali podczas obiadowego spotkania przy stole.

Spotkanie bożonarodzeniowe

Tradycyjnie w połowie grudnia mieszkańcy naszego domu zebrali się wspólnie, by przed rozpoczęciem ferii bożonarodzeniowych podzielić się opłatkiem i pomodlić o pokój na świecie, w naszym kraju i naszych rodzinach.

Liturgii tego dnia przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki; obecny był także ks. bp Jan Kopiec. Po Mszy świętej mieliśmy okazję skosztować tradycyjnych wigilijnych potraw oraz zaśpiewać - na razie jeszcze symbolicznie - kilka kolęd oraz pastorałek.

Grudniowy dzień skupienia

4 grudnia mieliśmy okazję ponownie zatrzymać się na dłużej w kaplicy i zebrać duchowe siły. Przez grudniowy dzień skupienia przeprowadził nas ks. prof. Marek Starowieyski, patrolog z archidiecezji warszawskiej.

1/3

Rok akademicki rozpoczęty

16 października uroczystą Mszą św. zainaugurowaliśmy nowy rok akademicki.

 

Naukę na kilkunastu różnych kierunkach podejmie aż 40 księży. Dziesięciu z nich rozpoczyna w tym roku swoją przygodę z Rzymem.

Mieszkańcy Instytutu polecają się modlitwie, ufając, że kolejne miesiące przyniosą wiele dojrzałych owoców.

Obrona doktoratu księdza Krzysztofa Soczyńskiego

Nim rok akademicki rozpoczął się na dobre, 4. października w naszym Instytucie obchodziliśmy doniosłą uroczystość – obronę doktoratu ks. Krzysztofa Soczyńskiego, która była zwieńczeniem jego kilkuletnich studiów.

Ks. dr Krzysztof pochodzi z diecezji opolskiej. Studia z prawa kanonicznego na uniwersytecie Gregorianum rozpoczął osiem lat temu. Jego rozprawa doktorska dotyczyła wieku odpowiedniego do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

Księdzu Doktorowi składamy serdeczne gratulacje i dziękujemy mu za wspólnie spędzone lata w Instytucie. Życzymy zapału i wytrwałości w nowych zadaniach powierzonych mu przez biskupa opolskiego.

1/14

Toskania: śladami świętości

Co roku w maju mieszkańcy naszego domu mają okazję odwiedzić ciekawe zakątki Włoch na wspólnym wyjeździe. W tym roku pielgrzymowaliśmy śladami świętości po Toskanii.

Wyjazd rozpoczęliśmy od wizyty w sanktuarium św. Gemmy w Lukce, by potem nawiedzić miejsce, w którym objawił jej się Pan Jezus wraz z Matką Bożą. Na naszej trasie nie zabrakło też katedry lukkańskiej ze słynnym Świętym Obliczem - figurą Ukrzyżowanego. Dzień zakończyliśmy w San Gimignano, mieście zwanym "Manhattanem średniowiecza" ze względu na czternaście wież górujących nad starówką.

Kolejnego dnia odwiedziliśmy Sienę - miasto, w którym żyła św. Katarzyna, jedna z najwybitniejszych postaci swojej epoki. 

1/16

Kwietniowy Dzień Skupienia

Dzień skupienia z o. Piotrem

Majowy dzień skupienia przeżyliśmy z ojcem Piotrem Andrukiewiczem, redemptorystą, wieloletnim pracownikiem Radia Maryja i Telewizji Trwam. Obecnie ojciec Piotr posługuje w parafii ojców redemptorystów w Rzymie.

Ostatni dzień skupienia przed Wielkanocą przeżyliśmy wraz z ojcem Polikarpem Nowakiem, franciszkaninem.

 

Ojciec Polikarp przypomniał nam znaczenie Bożego Miłosierdzia, nieskończenie przewyższającego grzechy całego świata.