Z życia Instytutu - rok akademicki 2019/2020

Radosne świętowanie:

odpust ku czci św. Józefa Sebastiana Pelczara

W poniedziałek 20.01 był dniem szczególnie ważnym dla naszego instytutu: świętowaliśmy 110-lecie założenia domu, a w liturgii upamiętniliśmy naszego założyciela i patrona, św. Józefa Sebastiana Pelczara. Uroczystościom przewodniczył kardynał Robert Sarah, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Obchody rozpoczęło spotkanie z Kardynałem, który w poruszający sposób podzielił się historią swojego powołania oraz odpowiedział na pytania zadane przez księży studentów. Następnie kardynał Prefekt przewodniczył Mszy świętej, na której obecnych było wielu zaproszonych gości, głównie polskich księży pracujących w watykańskich urzędach. Na zakończenie zasiedliśmy wspólnie do stołu w naszym refektarzu.

Błogosławieństwo mieszkań - kolęda w instytucie

W środę 15 stycznia wszyscy księża studenci otworzyli drzwi do swoich mieszkań, by zgodnie ze zwyczajem przyjąć kolędę.

Po wspólnej modlitwie ks. Rektor pobłogosławił każdy pokój z osobna, życząc wszystkim mieszkańcom spokojnego i pełnego łask roku.

1/7

Odwiedziny św. Mikołaja

6 grudnia odwiedził naszą wspólnotę szczególny gość - św. Mikołaj. 

Mikołaj nie zapomniał przybyć z workiem pełnym drobnych podarunków, które mieszkańcy domu otrzymali podczas obiadowego spotkania przy stole.

Spotkanie bożonarodzeniowe

Tradycyjnie w połowie grudnia mieszkańcy naszego domu zebrali się wspólnie, by przed rozpoczęciem ferii bożonarodzeniowych podzielić się opłatkiem i pomodlić o pokój na świecie, w naszym kraju i naszych rodzinach.

Liturgii tego dnia przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki; obecny był także ks. bp Jan Kopiec. Po Mszy świętej mieliśmy okazję skosztować tradycyjnych wigilijnych potraw oraz zaśpiewać - na razie jeszcze symbolicznie - kilka kolęd oraz pastorałek.

Grudniowy dzień skupienia

4 grudnia mieliśmy okazję ponownie zatrzymać się na dłużej w kaplicy i zebrać duchowe siły. Przez grudniowy dzień skupienia przeprowadził nas ks. prof. Marek Starowieyski, patrolog z archidiecezji warszawskiej.

1/3

Rok akademicki rozpoczęty

16 października uroczystą Mszą św. zainaugurowaliśmy nowy rok akademicki.

 

Naukę na kilkunastu różnych kierunkach podejmie aż 40 księży. Dziesięciu z nich rozpoczyna w tym roku swoją przygodę z Rzymem.

Mieszkańcy Instytutu polecają się modlitwie, ufając, że kolejne miesiące przyniosą wiele dojrzałych owoców.

Obrona doktoratu księdza Krzysztofa Soczyńskiego

Nim rok akademicki rozpoczął się na dobre, 4. października w naszym Instytucie obchodziliśmy doniosłą uroczystość – obronę doktoratu ks. Krzysztofa Soczyńskiego, która była zwieńczeniem jego kilkuletnich studiów.

Ks. dr Krzysztof pochodzi z diecezji opolskiej. Studia z prawa kanonicznego na uniwersytecie Gregorianum rozpoczął osiem lat temu. Jego rozprawa doktorska dotyczyła wieku odpowiedniego do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

Księdzu Doktorowi składamy serdeczne gratulacje i dziękujemy mu za wspólnie spędzone lata w Instytucie. Życzymy zapału i wytrwałości w nowych zadaniach powierzonych mu przez biskupa opolskiego.

1/14

Toskania: śladami świętości

Co roku w maju mieszkańcy naszego domu mają okazję odwiedzić ciekawe zakątki Włoch na wspólnym wyjeździe. W tym roku pielgrzymowaliśmy śladami świętości po Toskanii.

Wyjazd rozpoczęliśmy od wizyty w sanktuarium św. Gemmy w Lukce, by potem nawiedzić miejsce, w którym objawił jej się Pan Jezus wraz z Matką Bożą. Na naszej trasie nie zabrakło też katedry lukkańskiej ze słynnym Świętym Obliczem - figurą Ukrzyżowanego. Dzień zakończyliśmy w San Gimignano, mieście zwanym "Manhattanem średniowiecza" ze względu na czternaście wież górujących nad starówką.

Kolejnego dnia odwiedziliśmy Sienę - miasto, w którym żyła św. Katarzyna, jedna z najwybitniejszych postaci swojej epoki. 

1/16

Kwietniowy Dzień Skupienia

Dzień skupienia z o. Piotrem

Majowy dzień skupienia przeżyliśmy z ojcem Piotrem Andrukiewiczem, redemptorystą, wieloletnim pracownikiem Radia Maryja i Telewizji Trwam. Obecnie ojciec Piotr posługuje w parafii ojców redemptorystów w Rzymie.

Ostatni dzień skupienia przed Wielkanocą przeżyliśmy wraz z ojcem Polikarpem Nowakiem, franciszkaninem.

 

Ojciec Polikarp przypomniał nam znaczenie Bożego Miłosierdzia, nieskończenie przewyższającego grzechy całego świata.

Rekolekcje wielkopostne

W minionym tygodniu przeżyliśmy wspólnie chwile skupienia i refleksji. Przez trzy dni uczestniczyliśmy w rekolekcjach, które poprowadził ks. Wojciech Węgrzyniak.

Ks. Wojciech jest duszpasterzem archidiecezji krakowskiej. W swojej codziennej posłudze łączy pracę naukową (także studiował w Rzymie) z głoszeniem rekolekcji i konferencji oraz przewodzeniem wspólnotom duszpasterskim.

Rekolekcje upłynęły pod znakiem wielkiej otwartości ojca rekolekcjonisty oraz jego ujmującej prostoty i szczerości, którą docenili mieszkańcy naszego domu, tłumnie pojawiając się na mniej oficjalnym spotkaniu wieńczącym rekolekcje. Można było podczas niego porozmawiać z ks. Wojciechem oraz usłyszeć, jak łączy doświadczenie naukowe z posługą parafianom oraz jakie pomysły duszpasterskie wciela w życie na co dzień.

Tłusty Czwartek

w międzynarodowym gronie

Tegoroczny Tłusty Czwartek wspólnota naszego Instytutu świętowała wraz z zaproszonymi gośćmi z kolegium kanadyjskiego.

Kolegium Kanadyjskie tworzy kilkunastu księży, a jego rektorem jest polski ksiądz, sulpicjanin, o. Jarosław. 

Przyjaźń polsko-kanadyjska umacniana jest w Rzymie już od wielu lat, a okazja do spotkania i wzajemnej wymiany myśli nadarza się regularnie.

W tym roku czas wspólnego biesiadowania ubogacił śpiew pieśni ludowych i patriotycznych w wykonaniu naszego nowo powstałego zespołu instytutowego.

Z myślą o kolegach z Kanady, nieco słabiej radzących sobie z zawiłościami polskiego języka, odśpiewaliśmy także wiele znanych utworów włoskich.

Lutowy dzień skupienia

Lutowy dzień skupienia upłynął pod znakiem tematu czci i posłuszeństwa biskupowi, które każdy z nas przysięgał swojemu hierarsze i jego następcom w dniu święceń.

Jako przewodnik duchowy towarzyszył nam pochodzący z diecezji tarnowskiej ks. prałat Piotr Bajor, pracownik Kongregacji Edukacji Katolickiej, który wygłosił konferencję oraz przewodniczył Mszy Świętej.

Msza żałobna za śp. księdza Patryka

W środę, 23.01, odprawiliśmy w naszej kaplicy Mszę świętą w intencji naszego zmarłego tragicznie kolegi, księdza Patryka Millera.

Do sprawowania Eucharystii przyłączyli się także księża z archidiecezji warszawskiej, z której pochodził śp. ks. Patryk, oraz ksiądz proboszcz z diecezji Tivoli, w której kapłan pomagał jako duszpasterz.

Dzień Patrona Instytutu