top of page

Z życia Instytutu - rok akademicki 2023/2024

Dzień skupienia

13 marca odbył się w naszym instytucie dzień skupienia

Poprowadził go ojciec dominikanin Mirosław Sander - Sekretarz Generalny Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu. Postawił naszym sumieniom biblijne pytanie: kto jest moim bliźnim? Jednocześnie przypomniał nam o nieustępliwości boskiej miłości, która stara się nas wielokrotnie ocalić, mimo że jesteśmy często niepomni jej wielkich dobrodziejstw.

Rekolekcje Wielkopostne

 

 

 

 


 

W naszym instytucie odbyły się rekolekcje wielkopostne (19-22.02.2024).

Poprowadził je ksiądz-salwatorianin Krzysztof Wons, znany w całej Polsce autor książek z zakresu duchowości biblijnej i Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie. Przez ten czas duchowych ćwiczeń prowadził nas po kartach Ewangelii według świętego Marka. Ukazał nam jak autor natchniony głosi z całą żarliwością Dobrą Nowinę, którą nie jest jakiś zbiór informacji, lecz sama osoba Jezusa Chrystusa. Śledziliśmy historię ludzi nierozumiejących i opuszczających Mistrza z Nazaretu - obyśmy mądrzejsi dzięki ich błędom zawsze przy Nim trwali! 

Święto patronalne








 

19 stycznia Liturgia Kościoła wspomina świętego Józefa Sebastiana Pelczara -  arcybiskupa przemyskiego i założyciela naszego instytutu.

Centrum obchodów była uroczysta Msza Święta. Przewodniczył jej ksiądz arcybiskup Salvatore Pennacchio, były nuncjusz apostolski w Polsce, a obecnie rektor Papieskiej Akademii Kościelnej. Zaszczyciło nas swoją obecnością wielu znamienitych gości wśród których trzeba wymienić jałmużnika papieskiego kardynała Konrada Krajewskiego i ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej pana Adama Kwiatkowskiego. Wśród radosnej atmosfery nie zgubiliśmy rzeczy najważniejszej: przykładu jaki daje nam  nasz patron. Niech jego wstawiennictwo wspiera nas w podejmowanych w Rzymie zadaniach.

Wizyta duszpasterska
 

 






 

W naszym instytucie odbyła się wizyta duszpasterska (10.01.2024).

Frekwencja była niemal 100%! Prosiliśmy o Boże błogosławieństwo na nadchodzący rok. Dodatkowo świętowaliśmy z niewielkim opóźnieniem, ale nie mniej serdecznie imieniny księdza rektora Adama Sycza. Dzień zakończył się wspólnym śpiewem kolęd.

Wigilia



 

W naszym instytucie świętowaliśmy Wigilię (13.12.2023).

Choć nieco przed czasem, to jednak klimat był prawdziwie świąteczny. Zanim wyruszymy do naszych rodzin czy parafii zgromadziliśmy się jako wspólnota by wspólnie cieszyć się z narodzin Zbawiciela. Niech wspomnienie Jego przyjścia napełni świat radością i pokojem!

Mikołajkowy dzień skupienia



 

6 grudnia obfitował w naszym instytucie w wydarzenia...

Wielką radością była dla nas wizyta świętego Mikołaja z prezentami. Co interesujące czcigodny święty wyglądał niemal zupełnie jak nasz brat Sławek... Drugim naszym gościem w tym dniu był ojciec Dariusz Kowalczyk wykładowca i były dziekan wydziału teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego. Poprowadził on dzień skupienia, który z racji ogólnego nastroju przyjęliśmy jako budujący dar.

To już 100 lat...

50 lat minęło...


 

25 listopada ksiądz rektor obchodził 50 urodziny.

Choć chwilami zakradał się melancholijny nastrój, była to przecież uroczystość radosna, pełna dziękczynienia Bogu za łaski, których tak hojnie udziela. Niech Pan nie przestanie nimi darzyć księdza rektora, a wśród Jego darów znajdą się też szczęście i odrobina zdrowia!

W naszym instytucie przeżywaliśmy setną rocznicę powstania Zgromadzenia Braci Serca Jezusa (26.11.2023).

Zgromadzenie powstałe, by służyć Kościołowi w odradzającej się po zaborach Polsce już całe stulecie spełnia swe zadanie na wielu placówkach w kraju i za granicą. Osobiście jesteśmy tego świadkami w Rzymie. Niech więc dobry Bóg darzy swym błogosławieństwem trójkę braci posługujących w naszym instytucie: Sławomira, Wojciecha i Piotra, wraz z całym ich zgromadzeniem.

11 listopada

 

W naszym instytucie świętowaliśmy rocznicę odzyskania niepodległości. 

Poza modlitwą w intencji naszej Ojczyzny poprzez śpiew pieśni patriotycznych staraliśmy się obudzić w nas ducha miłości do naszego kraju. Niech dobry Bóg ma Polskę w swojej opiece!

Listopadowy dzień skupienia
















 

W naszym instytucie odbył się piewrszy w tym roku akademickim dzień skupienia (08.11.023).

Poprowadził go wierny przyjaciel naszego instytutu: ksiądz prałat Arkadiusz Nocoń. Zwrócił on uwagę na znaczenie wspólnoty w życiu chrześcijańskim i kapłańskim. Dzisiaj wielu ludzi ma tendencję do zamykania się w świecie wirtualnym i unikania realnych relacji. Ten dzień skupienia był dla nas znakomitą okazją do rachunku sumienia w tym względzie.

Uroczysta inauguracja roku akademickiego

Rozpoczęliśmy kolejny rok akademicki (11.101.2023)!

Wiedząc, ze nasze wysiłki niewiele znaczą bez bożej pomocy, nadchodzący czas nauki powierzyliśmy Bogu podczas Mszy Świętej. Przewodniczył jej ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki. Jego homilia pobudziła nas do wdzięczności za otrzymane zaufanie, ale też do pokory wobec świadomości naszych słabości. Niech ożywia nas świadomość, że podejmujemy nasz trud ku Bożej chwale i pożytkowi Kościoła! 

Obrona doktoratu księdza Błażeja Węgrzyna








 

Nasz instytut może się cieszyć z nowego doktora (21.09.2023)!

Został nim ksiądz Błażej Węgrzyn, pochodzący z Archidiecezji Warszawskiej. Obronił się on na podstawie pracy z teologii moralnej na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu. Owocem jego trudu była refleksja na temat serca w myśli Doktora Anielskiego. Trzeba przyznać, że włożył on wiele swojego własnego serca w tą pracę, jak również wiele serce okazał nam, mieszkańcom instytutu, za co wyrażamy mu ogromną wdzięczność. Niech nie traci tego ducha, podczas pracy nad formacją młodych alumnów! W tym celu wspierać go będziemy naszymi modlitwami.

 

,

Rok Akademicki 2022/2023





 

Zakończenie Roku Akademickiego






 

14 czerwca zakończyliśmy Rok Akademcki 2022/2023.

Higienia pracy domaga się odpoczynku. Tak jak dla wszystkich studentów wakacje są dla nas czasem wytchnienia. Rok Akademicki zakończyliśmy Mszą Świętą dziękczynną za otrzymane łaski. Niech Bóg nam błogosławi,aby nadchodzący czas był dla nas okresem odzyskania sił i duchowego wzrostu.

Papieski ceremoniarz w naszym instytucie















 

Majowy dzień skupienia poprowadził arcybiskup Piero Marini (17.05.2023).

Nasz znamienity gość najbardziej zanany jest w naszej ojczyźnie z posługi ceremoniarza papieskiego w czasach świętego Jana Pawła II. Nie dziwi więc, że ksiądz arcybiskup zaskoczył nas swoją znajomością polskiej geografii: wszak towarzyszył naszemu rodakowi w wielu podróżach. Wspomnienia naszego gościa przybliżyły nam wielkie momenty dziejów Kościoła, a choć on sam już wspominał, że oczekuje na swoją ostatnią paschę, my pełni wdzięczności modlimy się o to, aby ten świadek historii mógł pozostać z nami znacznie dłużej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marcowy dzień skupienia

15 marca 2023 odbył się w naszym instytucie dzień skupienia.

Poprowadził go prałat Sławomir Nasiorowski, pochodzący z Diecezji Płockiej, a od ponad XX lat pracujący w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Tematem konferencji był jeden z przewodnich motywów Wielkiego Postu: modlitwa. Ksiądz prałat za pomocą barwnych przykładów wykazywał nam jej nadzwyczajną moc. Pozostaje teraz tylko wiedzę przemienić w praktykę!

Rekolekcje wielkopostne



 

W naszym instytucie odbyły się rekolekcje wielkopostne (22-24.02.2023).

Poprowadził je biskup pomocniczy Archidiecezji Częstochowskiej - ksiądz biskup Andrzej Przybylski. Nie zabrakło wielu pięknych metafor wziętych z codziennego życia, jak również słów napomnienia i pociechy. Teraz nadszedł czas wydawania owoców. Prośmy więc o orędownictwo Matkę Bożą, nie szczędząc przy tym własnych wysiłków. Wszelkimi środkami cudownymi i naturalnymi dążmy do nawrócenia!

Wielki Post nadchodzi!





 

16 lutego 2023 świętowaliśmy tłusty czwartek w naszym instytucie.

Być może nie byłoby to tak wielkim wydarzeniem, gdyby nie nasi goście z Kolegium Kanadyjskiego. Spotkanie związane było ze wspólną modlitwą i posiłkiem. Pomimo braku syropu klonowego nasi goście mogli się poczuć jak w domu. Wielką zaletą studiów w Rzymie jest możliwość poznania ludzi z całego świata i doświadczenia katolickości Kościoła.

Spotkanie z Pierwszą Damą
 

 

Mieszkańcy naszego instytutu uczestniczyli w spotkaniu z panią prezydentową Agatą Kornhauser-Dudą (17.01.2023).

Wydarzenie odbyło się dzięki wysiłkom Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej. Obecni byli księża pracujący i studiujący w Rzymie, osoby konsekrowane, jak również świeccy pracownicy Watykanu. Modlitwom przewodził ksiądz prymas emeryt, arcybiskup Józef Kowalczyk. Spotkanie odbyło się w świątecznej atmosferze, na co wskazywał radosny śpiew kolęd. Pierwsza Dama przypomniała, że reprezentujemy naszą Ojczyznę w Rzymie, co też zamierzamy gorliwie czynić w rozpoczynającym się roku.

IMG_2098.jpg

Święto patronalne instytutu

 

Uczciliśmy założyciela naszego instytutu - świętego Józefa Sebastiana Pelczara (18.01.2023).

Obchodom przewodniczył ojciec Wojciech Giertych - będący jednocześnie Teologiem Domu Papieskiego i wykładowcą rzymskiego Angelicum. W swojej homilii pobudził on nas do wdzięczności za dar wiary. Jednocześnie podczas świątecznej kolacji dał dowód tego, że łacina jest w Kościele jeszcze żywa... poprzez recytację w starożytnym języku mieszkańców Italii nieco zmodyfikowanej wersji wierszyka "Lokomotywa".

Wizyta duszpasterska





 

W naszym instytucie odbyła się tradycyjna "kolęda" (11.01.2023).

Należy przy tym nadmienić, że niemal wszyscy mieszkańcy byli przygotowani oraz przyjęli ministrantów i księdza rektora. Wydarzenie to połączone było z obchodem jego imienin. Choć z niewielkim opóźnieniem (wszak imieniny Adama wypadają 24 grudnia), niemniej szczerze życzymy mu zdrowia (mimo że nie jest najważniejsze) i (co najmniej) odrobiny szczęścia. 

Obrona doktoratu księdza Wojciecha Wasiaka


 

Ksiądz Wojciech Wasiak obronił doktorat na Papieskim Instytucie Biblijnym (14.12.2022).

Biblia jest księgą naprawdę niezgłębioną i udowodnił to doktorat księdza Wojciecha Wasiaka, pochodzącego z diecezji poznańskiej. Nowy doktor poświęcił swą pracę cudom Jezusa i reakcjom tłumów na te niezwykłe wydarzenia. Reakcje te były różne, jednak jedna rzecz jest pewna: sukces byłego mieszkańca naszego instytutu budzi nasz podziw i radość. Życzymy mu powodzenia w dalszej pracy naukowej i duszpasterskiej. 

Wigilia





 

W naszym instytucie odbyła się wieczerza wigilijna (12.12.2022).

Choć nieco wcześniej niż nakazuje tradycja, wspólnie przeżyliśmy w naszym instytucie uroczystą wieczerzę wigilijną. Pomimo nietypowej daty nie zabrakło śpiewu kolęd i życzeń podczas łamania się opłatkiem.

 

Święty Mikołaj!


 

Odwiedził nas święty Mikołaj!

Chyba nie sprawowaliśmy się tak źle w ostatnim roku, bo nawiedził nas święty biskup z Miry. Jedynie nasz brat Sławomir musiał coś przeskrobać, bo dziwnym trafem, nigdzie nie było go widać podczas wizyty naszego gościa!

Grudniowy dzień skupienia

















W naszym instytucie odbył się kolejny dzień skupienia (05.12.2022).

Poprowadził go ksiądz prałat Arkadiusz Nocoń, pracownik Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, wykładający również na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Nie da się nie zauważyć zamętu panującego we współczesnym świecie i dotykającym nawet Kościół. Ksiądz Arkadiusz nakreślił przed naszymi oczami obraz Kościoła, który przez wieki zdaje się chylić ku upadkowi, a jednak w cudowny sposób odnawia swe życie i ducha. Czy jest to dla nas zachęta, aby podchodzić do obecnego kryzysu z apatią i obojętnością? Wręcz przeciwnie - powinniśmy sobie postawić pytanie: co ja mogę zrobić dla Kościoła?

George Weigel w naszym instytucie

W naszym instytucie zainaugurowaliśmy cykl spotkań poświęconych postaci świętego Jana Pawła II (01.12.2022).

Pierwszym naszym gościem był George Weigel, światowej sławy amerykański pisarz i biograf polskiego papieża. Tematem jego wykładu była sytuacja Kościoła na przestrzeni ostatnich trzech pontyfikatów. Mimo że taka problematyka zdaje się być związana bardziej z publicystyką, doprowadziła do postawienia niezwykle ważnego pytania: jaki sens ma dla nas Objawienie? Czy wyznacza Ono reguły naszego życia, czy też jest czymś co możemy lekceważyć powołując się na rzekome znaki czasu? Zagadnienie to z pewnością daje wiele do myślenia.

Listopadowy dzień skupienia



 

16 listopada odbył się w naszym instytucie dzień skupienia.

Poprowadził go ojciec Dariusz Kowalczyk, jezuita wykładający na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i były dziekan wydziału teologii tej uczelni. Czy ksiądz może usłyszeć coś nowego o modlitwie? Wydaje się, że zajmuje się nią jakby zawodowo i nic nie jest w stanie go zaskoczyć. Trzeba jednak stwierdzić, że ojciec Dariusz zdołał rzucić na ten temat wiele nowego światła.  Myśli te mają tym większe znaczenie, ponieważ współczesny świat potrzebuje modlitwy! I to stwierdzenie nie jest tylko pięknym frazesem.

Obrona doktoratu księdza Arkadiusza Harbara








 

Ksiądz Arkadiusz Harbar z diecezji świdnickiej 11 listopada obronił doktorat na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim.

Prawo kanoniczne z pewnością nie jest łatwą dziedziną. Jednak, jak stwierdził jeden z przyszłych przełożonych księdza Arkadiusza, posiada on znakomitą intuicję prawniczą. Potwierdziła to dobitnie obrona doktoratu, która ukazała jego kompetencje zdobyte w ciągu studiów. Nowego doktora czekają teraz rozliczne obowiązki w diecezji. Jako byłemu mieszkańcowi naszego instytutu życzymy mu bożego błogosławieństwa we wszystkich tych zadaniach!

Inauguracja roku akademickiego





 

11 października uroczyście rozpoczęliśmy rok akademicki 2022-2023.

Inauguracja nowego okresu studiów miała swój punkt kulminacyjny we wspólnej Mszy Świętej. Przewodniczył jej, pracujący od wielu lat w Stolicy Apostolskiej, arcybiskup Jan Romeo Pawłowski. Wezwał nas do opierania się niezliczonym pokusom jakie niesie współczesny świat. Powinniśmy ulegać tylko jednej - pokusie bycia świętym. Niech ten nadchodzący rok akademicki będzie okresem intelektualnego i duchowego wzrostu.

Obrona doktoratu księdza Marka Dumina

10 października 2022 odbyła się obrona doktoratu księdza Marka Dumina.

Nasz instytut mógł cieszyć się z sukcesu jednego z jego mieszkańców. Ksiądz Marek Dumin, pochodzący z diecezji kieleckiej, obronił doktorat z teologii moralnej na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża. Jego praca poświęcona teologii ciała świętego Jana Pawła II z pewnością przyczyni się do pogłębienia refleksji nad myślą tej wielkiej postaci. Gratulujemy księdzu Markowi i życzymy Mu Bożej opieki w dalszej pracy!

Zakończenie roku akademickiego






 

Uroczystą Mszą Świętą podziękowaliśmy Bogu za miniony rok akademicki (15.06.2022).

Czas biegnie nieubłaganie. Rok studiów, który dopiero się zaczynał już dobiega końca. Ksiądz rektor, przewodniczący Mszy Świętej, wezwał nas podczas homilii do spojrzenia w przeszłość na ten miniony okres. Obyśmy mogli widzieć w nim czas, w którym postąpiliśmy w realizacji Bożej woli wobec nas!

Rok Akademicki 2021/2022





 

Majowy dzień skupienia z kardynałem


 

W naszym instytucie odbył się kolejny dzień skupienia (18.05.2022).

Był to dla nas dzień skupienia szczególny, gdyż poprowadziła go osoba znana większości z nas jedynie ze swych książek - kardynał Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Dla wielu była to pierwsza okazja by spotkać niemieckiego teologa na żywo. Kardynał podzielił się z nami swoimi refleksjami na temat kapłaństwa, jak również wyraził swoją troskę o problemy, z którymi zmaga się współczesny Kościół. Msza Święta odprawiona przez niemieckiego kardynała w naszym ojczystym języku była przejawem jego głębokiej sympatii dla Polski. Trzeba przyznać, że osoba stojąca niegdyś na czele kongregacji będącej dziedzicem budzącej strach Świętej Inkwizycji, w rzeczywistości ujmuje swoją życzliwością i mądrością!

To już 90 lat!











 

4 Maja 2022 odbyła się konferencja poświęcona 90-leciu pracy Sióstr Służebniczek Wielkopolskich w naszym instytucie.

Osobę założyciela zgromadzenia, błogosławionego Edmunda Bojanowskiego przybliżył nam ksiądz prałat Paweł Malecha, z kolei historię posługi sióstr w naszym domu przedstawiła przełożona generalna, matka Rafała Kisiel. Wyrazem naszej życzliwości dla  sióstr była odprawiona w ich intencji Msza Święta, wraz z udziałem licznych kapłanów i sióstr z zaprzyjaźnionych zgromadzeń zakonnych. Niestety radość mieszała się w tym dniu ze smutkiem, gdyż było to jednocześnie pożegnanie naszych sióstr. Naszą jedyną pociechą jest szczera wdzięczność za ogrom zasług jakie ma zgromadzanie Sióstr Służebniczek Wielkopolskich wobec naszego instytutu. Niech jej wyrazem będzie modlitwa o nowe powołanie zakonne!

Marcowy dzień skupienia

Rekolekcje Wielkopostne




















 

Przeżyliśmy w naszym instytucie rekolekcje wielkopostne (02.03-04.03.2022).

Poprowadził je pasterz Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej - ksiądz biskup Edward Dajczak. Czekaliśmy na jego wizytę już od dwóch lat, ale niestety problemy związane z pandemią dwukrotnie pokrzyżowały nasze plany. Trzeba przyznać, że rekolekcje były warte tego oczekiwania. Ksiądz biskup nakreślił przed nami obraz kapłana oddanego Bogu i otwartego na ludzkie potrzeby. Spostrzec można było, że słowa konferencji nie mają źródła tylko w książkowej wiedzy, ale nade wszystko w doświadczeniu osobistej pracy. Ksiądz biskup wspomniał, że zawsze  w modli się za tych, dla których odprawiał rekolekcje. Jako że mamy wobec niego ogromny dług wdzięczności, tym bardziej my zachowujemy go w naszej modlitewnej pamięci!

W naszym instytucie odbył się dzień skupienia (30.03.2022).

Poprowadził go ojciec dominikanin Jarosław Kupczak, profesor wykładający na uczelniach w Krakowie i Rzymie, wybitny znawca i popularyzator myśli świętego Jana Pawła II. Jego refleksja postawiła nam pytanie o duszę polskiego katolicyzmu. Czy Polska leży na peryferiach? Być może. Palestyna też leżała na rubieżach Imperium Rzymskiego, a według bożego planu stała się centrum wszechświata. Nie jest to więc złe miejsce. Mamy swoje powody do dumy i własne, polskie doświadczenia, które możemy wnieść do skarbca mądrości Kościoła Powszechnego.

Ostatkowe spotkanie










 

Nasz instytut nawiedzili mieszkańcy Kolegium Kanadyjskiego (24.02.2022).

Jedną z największą zalet studiów w Rzymie jest możliwość doświadczenia powszechności Kościoła. Z tego powodu przywitaliśmy z radością w naszym instytucie gości z Kolegium Kanadyjskiego. Wspólnotę budowaliśmy przez modlitwę, a potem, jak przystało na ostatki, przez wieczerzę przy wspólnym stole. 

Wizyta księdza kardynała


















 

Australijski kardynał George Pell nawiedził nasz instytut (16.02.2022).

Czasami czytając historię starożytnego Kościoła w naszych sercach może się rodzić pewna pragnienie. Jak wielką radością byłoby spotkać wybitnych biskupów, którzy heroicznie walczyli w obronie wiary, nie uginając się nawet wobec przemocy i prześladowania! Jednak Duch Święty nie przestał działać w Kościele i ciągle daje nam pasterzy trwających niezłomnie na wyznaczonym im miejscu. Mieliśmy szczęście spotkać takiego człowieka - kardynała George'a Pell'a który niesłusznie skazany, przez ponad rok przebywał w więzieniu. Wielkim przeżyciem było dla nas wysłuchać jego konferencji i wspólnie celebrować Mszę Świętą. Tylko niektórym po tym spotkaniu pozostaną podpisy księdza kardynała złożone we właśnie wydanym tomiku jego wspomnień, ale wszyscy zachowują wspomnienie spotkania z prawdziwym mężem Kościoła.

Wizyta Duszpasterska










 

W naszym instytucie jak co roku odbyła się tradycyjna "kolęda" (12.01.2022).

Sytuacja pandemiczna jest wysoce niestabilna. Z tego powodu w naszej ojczyźnie wizyta duszpasterska przyjmuje rozmaite, nadzwyczajne formy związane z troską o zachowanie zasad higieny. Mieszkańcy naszego instytutu stanowią jednak jedną rodzinę, więc tradycyjna "kolęda" nie mogła stanowić naruszenia żadnych przepisów. Zwieńczeniem naszych modlitw o Boże Błogosławieństwo w nadchodzącym roku była wspólna Msza Święta. Potem od stołu Eucharystycznego przenieśliśmy się do suto zastawionego stołu w refektarzu - był to czas spóźnionego, ale radosnego świętowania imienin naszego księdza rektora - Adama Sycza.

Wigilia w naszym instytucie

Jak co roku przeżyliśmy w naszym instytucie wspólną wieczerzę wigilijną (15.12.2021).

Takie świąteczne spotkanie jest zawsze czymś szczególnym. Tegoroczne ma jednaka charakter wyjątkowy. Po raz ostatni, przynajmniej w takiej formie, nawiedził nas wieloletni przyjaciel naszego instytutu - arcybiskup Jorge Carlos Patron Wong, dotychczas w Kongregacji ds. Duchowieństwa zajmujący się formacją przyszłych kapłanów. W ostatnich dniach został mianowany arcybiskupem Jalapy w swoim rodzinnym Meksyku. Jako pamiątkę tej wizyty otrzymaliśmy wizerunek Matki Bożej z Guadalupe, której sanktuarium znajduje się niedaleko biskupiej stolicy naszego gościa.  Wyrazem wdzięczności będzie nasza wytrwała modlitwa. Niech patronka Meksyku wyprasza swemu czcicielowi łaski potrzebne w nowej posłudze.

Wizyta świętego Mikołaja!























 

Święty Mikołaj nawiedził nasz instytut (06.12.2021)!

Starożytny biskup z Miry jest otaczany wielką czcią we Włoszech. Nie inaczej jest w naszym instytucie. Może dlatego święty Mikołaj zechciał nas nawiedzić i to nie bacząc na trudności związane z pandemią! Chyba przez ostatni rok nie zachowaliśmy się tak źle, bo prezentów nie brakowało. Wśród powszechnej radości zastanawia nas tylko jedno: dziwna nieobecność naszego brata Sławka, podczas całej uroczystości...  

Grudniowy dzień skupienia





















 

Adwentowy dzień skupienia (01.12.2021) w naszym instytucie poprowadził ksiądz profesor Marek Starowieyski.

Są osoby, których nie trzeba przedstawiać. Należy do nich z pewnością wybitny polski patrolog: ks. prof. Marek Starowieyski. Dla słuchaczy jego konferencje miały szczególne znaczenie - mogliśmy od naocznego świadka usłyszeć o tym, o czym zazwyczaj czytamy w książkach. Mówi się, że niektórzy ludzie są jakby wcieloną Tradycją. To prawda. W nauce księdza profesora mogliśmy doktnąć tego niezmierzonego bogactwa mądrości Kościoła.

Orędzie biskupów polskich do niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim
 





















 

17 listopada 2021 odbyła się w naszym instytucie konferencja na temat orędzia biskupów polskich do niemieckich z 1965 roku.

Chyba wszyscy Polacy kojarzą słowa: Przebaczamy i prosimy o wybaczenie. Nie wszyscy jednak wiedzą skąd zdanie to pochodzi. Niewielu rozumie jakie było ich prawdziwe znaczenie i sens. Tej ignorancji starały się zaradzić przedłożenia dr hab. Wojciecha Kucharskiego, ks. dr hab. Grzegorza Sokołowskiego i dr Andrzeja Grajewskiego. Oby ta interesująca konferencja pod patronatem przedstawicieli Rzeczypospolitej w Rzymie i w Watykanie sprawiła, że w naszych dziejach nie spełnią się gorzkie słowa filozofa: Z historii uczymy się tylko jednej rzeczy - tego, że nie uczymy się historii.

Rocznica Odzyskania Niepodległości

Jak wszyscy szanujący swą Ojczyznę Polacy świętowaliśmy dzień 11 listopada.

W tym roku to święto miało wyjątkowy wymiar związany z niepokojami w naszym kraju. Mimo, że fizycznie jesteśmy daleko od Polski, to jednak Ojczyzna była w naszych sercach podczas modlitwy i na ustach podczas śpiewu tradycyjnych, patriotycznych pieśni.

IMG-20211115-WA0003.jpg

Dzień skupienia (09.11.2021)




 

Przeżyliśmy pierwszy w tym roku akademickim dzień skupienia.

Melancholijna aura listopada skłania do refleksji. W tych sprzyjających okolicznościach odbył się w naszym instytucie dzień skupienia. Poprowadził go dominikanin, ojciec Dominik Jurczak, specjalista w zakresie teologii liturgii, znany z prowadzenia wykładów na uczelniach, zarówno w Polsce, jak i w Rzymie. Przypomniał nam, że nasze życie jest nieustannym zmaganiem i walką. Jednak nie jest to powód do pesymizmu. Pociechą jest dla nas dar Chrystusowego kapłaństwa, który Zbawiciel w swoim miłosierdziu powierzył nam - tak bardzo niezasługującym na tę łaskę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

Rozpoczęcie Nowego Roku Akademickiego!











 

Rok akademicki 2021/2022 został rozpoczęty (14.10.2021)!

W ostatnim czasie większość naszej uwagi pochłania wizyta księży biskupów w Rzymie. Studenci nie mogą jednak zapomnieć, że ich głównym zadaniem podczas pobytu w wiecznym mieście jest nauka. Przypomniała o tym uroczysta Msza Święta, inaugurująca nowy rok akademicki. Wyjątkowo odbyła się ona nie w naszym instytucie, lecz w Bazylice Świętego Piotra, nad grobem świętego Jana Pawła II. Liturgii przewodniczył ksiądz biskup Wiesław Śmigiel, ordynariusz diecezji toruńskiej. Niech wygłoszona przez niego homilia i wstawiennictwo świętego papieża dodadzą nam gorliwości i sił do podejmowania uniwersyteckich zmagań!

Wizyta ad limina apostolorum polskich biskupów

Zakończenie roku akademickiego

Od 4 do 29 października polscy biskupi odbywają wizytę "do progów apostolskich".

Hierarchowie Kościoła w naszym kraju, z racji ograniczeń związanych z pandemią nawiedzają wieczne miasto w czterech turach. Jest to okazja, aby biskupi zaczerpnęli coś z ducha Katolickiego Rzymu, które słusznie chlubi się być "głową i matką wszystkich Kościołów". Na wizytę składają się oczywiście Msze Święte w bazylikach większych, spotkania z ojcem świętym i przewodniczącymi kongregacji, ale nie tylko. Istotną rolę odgrywa również nasz instytut, służąc księżom biskupom za miejsce noclegu, posiłków, ale również dając okazję do wspólnego zgromadzenia się, modlitwy i wymiany myśli. Polecajmy dobremu Bogu to wydarzenie, prosząc by przyniosło obfite owoce w Kościele w Polsce.

 

 

 

  

Rok Akademicki 2020/2021

16 czerwca 2021 przeżywaliśmy uroczyste zakończenie roku akademickiego.

Zakończenie roku szkolnego jest zawsze wielkim wydarzeniem. Co prawda poważnym księżom studentom nie przystoi wesołość typowa dla młodych uczniów czekających na wakacje, ale trzeba przyznać, że nadzieja odpoczynku dodaje otuchy. Rok ten zakończyliśmy z Bogiem - uroczystą Mszą Święta. Naszym specjalnym gościem był arcybiskup Jorge Carlos Patron Wong w Kongregacji do Spraw Duchowieństwa odpowiedzialny za formację przyszłych księży. Kapłan będący częstym gościem naszego instytutu pobłogosławił nam na wakacyjny czas odpoczynku, by zawsze dokonywał się w bożej obecności.

Duch i Muzyka



 

19 maja 2021 odbył się w naszym instytucie wyjątkowy dzień skupienia.

Poprowadził go ks. Marco Frisina i to powoduje jego szczególność. Zazwyczaj nikt nie ogląda napisów końcowych w filmach, ale gdyby ktoś zdobył się na taką cierpliwość, to w wypadku wielu produkcji religijnych mógłby tam zobaczyć imię włoskiego kapłana. Jest on bowiem wybitnym kompozytorem, którego utwory można usłyszeć również podczas transmisji watykańskich Mszy Świętych.  Swoją wirtuozerię objawił również podczas konferencji - roztoczył przed nami prawdziwą symfonię obrazów i imion Ducha Świętego. Niech w nadchodzącą uroczystość Pięćdziesiątnicy zabrzmi w naszych sercach pieśń nowa dla Pana!

Kwietniowy dzień skupienia

21 kwietnia 2021 przeżywaliśmy dzień skupienia w naszym instytucie.

Poprowadził go ksiądz dr Tomasz Pocałujko, pracownik Kongregacji ds. Duchowieństwa. Zmierzył się on z tematem niełatwym, który może przywodzić na myśl negatywne skojarzenia: tematem ascezy. Rozważając to trudne zagadnienie ukazał sens wszelkiego umartwienia - większą miłość Chrystusa.

Rekolekcje Wielkopostne

Od 24.02 do 27.02.2021 przeżywaliśmy rekolekcje w naszym instytucie.

Wielki Post jest okresem walki. Nieroztropnym jest rzucać się do ataku na swoje wady, bez odpowiedniego przygotowania, dlatego czas naszych duchowych zmagań poprzedziły rekolekcje. Wygłosił je ojciec Dariusz Kowalczyk, wykładowca Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, w ubiegłych latach będący również dziekanem wydziału teologii tejże uczelni. Jego przepowiadanie było wielkim wezwaniem do trwania w obecności Boga. Nie bez powodu zresztą: jeśli w naszym sercu nie będzie mieszkać Trójca Święta, bardzo szybko znajdzie sobie ono innego lokatora.

Msza Święta za śp. ks. biskupa Antoniego Stankiewicza

4 stycznia 2021 zmarł ksiądz biskup Antoni Stankiewicz.

Zmarły przez długi czas był dziekanem Roty Rzymskiej. Był chlubą polskiej kanonistyki i ekspertem uznanym na całym świecie. Przed laty mieszkał on na terenie naszego instytutu. Osoby pamiętające jeszcze ten czas podkreślały jego zwyczajną, codzienną życzliwość. Bolejąc nad tą wielką stratą dla Kościoła, polecaliśmy zmarłego księdza biskupa Antoniego naszej modlitwie podczas środowej Mszy Świętej konwentualnej, z udziałem wszystkich mieszkańców domu (20.01.2021).

Odpust ku czci świętego Józefa Sebastiana Pelczara

18.10.2021 przeżywaliśmy odpust ku czci patrona instytutu: świętego Józefa Sebastian Pelczara.

W tym roku sytuacja pandemii uniemożliwiła przeżywanie tej uroczystości w szerszym gronie. Jednak pomimo tego, jak na każdym odpuście, królowała atmosfera radości i wzajemnej życzliwości. Mszy Świętej przewodniczył ksiądz arcybiskup Jan Romeo Pawłowski, sekretarz do spraw Reprezentacji Papieskich w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. W swej homilii przedstawił nam przed oczami portret świętego wizjonera, który umiał swymi myślami wybiegać naprzód. Jednego z owoców jego dalekowzroczności duszpasterskiej możemy doświadczać każdego dnia: to nasz instytut, którego powstania ponad 100 lat temu był inicjatorem.  W tych trudnych czasach, niech tak wielki patron oręduje za naszym domem i za jego mieszkańcami!

Wizyta kolędowa i imieniny księdza rektora

Ostatnia środa (13.01.2021) była dniem wielu uroczystości w naszym instytucie.

W Polsce w większości parafii wizyta duszpasterska jest odwołana. W naszym instytucie jednak wszyscy są "negatywni" w pozytywnym tego słowa znaczeniu i dlatego mogliśmy wspólnie prosić Boga o Jego błogosławieństwo na nadchodzący rok. Po zakończonej wizycie miejsce miała Msza Święta w intencji księdza rektora. Co prawda sam dzień imienin wypadł 24 grudnia, ale mimo opóźnienia i tak modliliśmy się ze świąteczną radością i życzliwością. Wspólnota ołtarza zamieniła się potem we wspólnotę stołu. Skorzystaliśmy z okazji, aby zgodnie z polskim zwyczajem zaśpiewać jeszcze kolędy. Dzięki pomysłowości niektórych księży studentów tegoroczny śpiew był wyjątkowy, bo okraszony szczyptą współzawodnictwa.

Wigilia w naszym instytucie

14 grudnia 2020 uczestniczyliśmy we wspólnym wieczorze wigilijnym

Można powiedzieć, że mieszkańcy naszego instytutu stanowią jedną rodzinę. Nic więc dziwnego, że zanim udamy się do naszych bliskich i posługi na parafiach, spożyliśmy wspólną wieczerzę wigilijną. Przy stole z dwunastoma potrawami zasiadł z nami w tym roku wyjątkowy gość - arcybiskup Jorge Carlos Patron Wong. Meksykański duchowny, w Kongregacji do Spraw Duchowieństwa odpowiedzialny za formację przyszłych księży, był zachwycony polskimi, świątecznymi zwyczajami. Podobały się mu zarówno śpiew kolęd, jak i życzenia składane przy łamaniu opłatka. Niech mocą narodzonego dla nas Zbawiciela spełnią się one  w tym nadchodzącym roku!

Wizyta świętego Mikołaja

​​​​​​​

Święty Mikołaj nawiedził nasz instytut!

Święty Mikołaj o nas pamiętał! (choć niektórzy twierdzili, że dziwnie przypomina naszego nieocenionego brata Sławka...) Nie bacząc na wszystkie trudności związane z pandemią święty kontynuuje swe dzieło. Kiedyś ludzie byli bardziej odporni i starożytny biskup udowodnił to: pokazał test na coronavirusa z wynikiem negatywnym. Potem mógł spokojnie przystąpić do rozdawania prezentów. Rózg nie było, więc chyba całkiem dobrze sprawujemy się w naszym instytucie!

Dzień skupienia (02.12.2020)

Adwentowy dzień skupienia poprowadził ks. Kazimierz Ginter.

W posępnej, deszczowej atmosferze, skłaniającej do refleksji, odbył się nasz kolejny dzień skupienia. Nie zawsze trzeba gonić za nowinkami. Czasami wystarczy przypomnieć rzeczy dobrze znane, które mamy skłonność wypierać ze swej świadomości. To właśnie uczynił ks. Kazimierz Ginter, wykładowca na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie, stawiając nam przed oczy odpowiedzialność przed Bogiem, jaką mamy za swoje życie.

Modlitwa za śp. brata Wojciecha Kincla

16 listopada 2020 roku w wieku 57 lat zmarł brat Wojciech Kincel.

Zmarły w latach 2011-2017 był Przełożonym Generalnym Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego, posługującego w naszym instytucie. Ostatnim miejscem jego pracy byłą Łomża. Brat Wojciech przez wiele lat posługiwał również w naszym instytucie. Wyrazem naszej wdzięczności za jego trud była Msza Święta z udziałem wszystkich mieszkańców, odprawiona dziś (25.11.2020) w jego intencji. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie...

11 listopada w naszym instytucie

11 listopada jest dniem wyjątkowym dla każdego Polaka. I to niezależnie czy przebywa w ojczyźnie czy zagranicą.

Nie inaczej dzień ten wyglądał w naszym Polskim Instytucie w Rzymie. Świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości połączone było, w tym 2020 roku, z dniem skupienia. Poprowadził go ksiądz prałat Arkadiusz Nocoń, pracownik Kongregacji Kultu Bożego. Jego słowa przypomniały  prawdy zawarte w historii naszego narodu. Nie mogło też oczywiście zabraknąć modlitwy nieszporami w intencji ojczyzny. Ten radosny dzień zakończył z kolei wspólny śpiew pieśni patriotycznych.

Modlitwa za świętej pamięci

ojca Jana Koryckiego

"Pamiętajcie o swych przełożonych, którzy głosili wam słowo Boże, i rozpamiętując koniec ich życia, naśladujcie ich wiarę." (Hbr 13,7)

W miesiącu listopadzie polska tradycja i wiara Kościoła wzywają nas do pamięci o zmarłych. Z tego powodu 9 listopada 2020, wspólnota  naszego instytutu ofiarowała Msze Świętą za ojca Jana Koreckiego. Zmarły w tym roku pallotyn był przez niemal 20 lat spowiednikiem i ojcem duchownym dla kapłanów studiujących w Rzymie. W dniu święta poświęcenia Bazyliki Laterańskiej mogliśmy modlić się za niestrudzonego budowniczego Kościoła zbudowanego z ludzkich serc. Niech ten, który u współbraci zyskał sobie przydomek "życzliwy", znajdzie życzliwość u Boga.

Rozpoczęcie roku akademickiego 2020/21

14 października rozpoczęliśmy oficjalnie nowy rok akademicki. Mszy świętej przewodniczył o. Kazimierz Więsek OFMConv, ojciec duchowny naszego Instytutu.

Następnie w dobrej atmosferze zasiedliśmy do wspólnego stołu. W tym roku naukę w Rzymie rozpoczęło pięciu nowych księży studentów.

Rok akademicki 2019/2020

Obrona doktoratu ks. Mateusza Rachwalskiego

27 maja w naszym Instytucie miała miejsce wyjątkowa uroczystość - przed kamerą komputera zasiadł ks. Mateusz Rachwalski, by obronić swoją pracę doktorską i uzyskać tytuł doktora teologii moralnej.

Ks. Mateusz, kapłan diecezji rzeszowskiej, studiował na Papieskim Uniwersytecie Alfonsianum, a zwieńczeniem jego studiów jest praca doktorska pod tytułem: "Życie chrześcijańskie jako droga i wydarzenie. Wkład Luigiego Giussaniego w formację moralną".

W związku z trwającą pandemią wirusa okoliczności obrony doktoratu były niecodzienne: Ks. Mateusz wraz z towarzyszącymi mu mieszkańcami Instytutu łączył się on-line z naszego domu, natomiast każdy z członków komisji oraz rodzina ks. Mateusza śledzili przebieg obrony na monitorach swoich komputerów.

Na zakończenie nie mogło zabraknąć wspólnego świętowania przy stole, podczas którego ks. Doktor podziękował za wsparcie wszystkim obecnym oraz tym, którzy łączyli się z nim za pośrednictwem mediów.

Rekolekcje wielkopostne

Od celebracji Środy Popielcowej rozpoczęły się w naszym Instytucie rekolekcje wielkopostne.

Poprowadził je o. Edward Czaja, jezuita związany z Papieskim Uniwersytetem Gregorianum.

Trzy dni skupienia, modlitwy i refleksji były dla nas okazją do dobrego przygotowania na czterdziestodniową drogę nawrócenia.

Radosne świętowanie:

odpust ku czci św. Józefa Sebastiana Pelczara

W poniedziałek 20.01 był dniem szczególnie ważnym dla naszego instytutu: świętowaliśmy 110-lecie założenia domu, a w liturgii upamiętniliśmy naszego założyciela i patrona, św. Józefa Sebastiana Pelczara. Uroczystościom przewodniczył kardynał Robert Sarah, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Obchody rozpoczęło spotkanie z Kardynałem, który w poruszający sposób podzielił się historią swojego powołania oraz odpowiedział na pytania zadane przez księży studentów. Następnie kardynał Prefekt przewodniczył Mszy świętej, na której obecnych było wielu zaproszonych gości, głównie polskich księży pracujących w watykańskich urzędach. Na zakończenie zasiedliśmy wspólnie do stołu w naszym refektarzu.

Błogosławieństwo mieszkań - kolęda w instytucie

W środę 15 stycznia wszyscy księża studenci otworzyli drzwi do swoich mieszkań, by zgodnie ze zwyczajem przyjąć kolędę.

Po wspólnej modlitwie ks. Rektor pobłogosławił każdy pokój z osobna, życząc wszystkim mieszkańcom spokojnego i pełnego łask roku.

Odwiedziny św. Mikołaja

6 grudnia odwiedził naszą wspólnotę szczególny gość - św. Mikołaj. 

Mikołaj nie zapomniał przybyć z workiem pełnym drobnych podarunków, które mieszkańcy domu otrzymali podczas obiadowego spotkania przy stole.

Spotkanie bożonarodzeniowe

Tradycyjnie w połowie grudnia mieszkańcy naszego domu zebrali się wspólnie, by przed rozpoczęciem ferii bożonarodzeniowych podzielić się opłatkiem i pomodlić o pokój na świecie, w naszym kraju i naszych rodzinach.

Liturgii tego dnia przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki; obecny był także ks. bp Jan Kopiec. Po Mszy świętej mieliśmy okazję skosztować tradycyjnych wigilijnych potraw oraz zaśpiewać - na razie jeszcze symbolicznie - kilka kolęd oraz pastorałek.

Grudniowy dzień skupienia

4 grudnia mieliśmy okazję ponownie zatrzymać się na dłużej w kaplicy i zebrać duchowe siły. Przez grudniowy dzień skupienia przeprowadził nas ks. prof. Marek Starowieyski, patrolog z archidiecezji warszawskiej.

Rok akademicki rozpoczęty

16 października uroczystą Mszą św. zainaugurowaliśmy nowy rok akademicki.

 

Naukę na kilkunastu różnych kierunkach podejmie aż 40 księży. Dziesięciu z nich rozpoczyna w tym roku swoją przygodę z Rzymem.

Mieszkańcy Instytutu polecają się modlitwie, ufając, że kolejne miesiące przyniosą wiele dojrzałych owoców.

Obrona doktoratu księdza Krzysztofa Soczyńskiego

Nim rok akademicki rozpoczął się na dobre, 4. października w naszym Instytucie obchodziliśmy doniosłą uroczystość – obronę doktoratu ks. Krzysztofa Soczyńskiego, która była zwieńczeniem jego kilkuletnich studiów.

Ks. dr Krzysztof pochodzi z diecezji opolskiej. Studia z prawa kanonicznego na uniwersytecie Gregorianum rozpoczął osiem lat temu. Jego rozprawa doktorska dotyczyła wieku odpowiedniego do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

Księdzu Doktorowi składamy serdeczne gratulacje i dziękujemy mu za wspólnie spędzone lata w Instytucie. Życzymy zapału i wytrwałości w nowych zadaniach powierzonych mu przez biskupa opolskiego.

Toskania: śladami świętości

Co roku w maju mieszkańcy naszego domu mają okazję odwiedzić ciekawe zakątki Włoch na wspólnym wyjeździe. W tym roku pielgrzymowaliśmy śladami świętości po Toskanii.

Wyjazd rozpoczęliśmy od wizyty w sanktuarium św. Gemmy w Lukce, by potem nawiedzić miejsce, w którym objawił jej się Pan Jezus wraz z Matką Bożą. Na naszej trasie nie zabrakło też katedry lukkańskiej ze słynnym Świętym Obliczem - figurą Ukrzyżowanego. Dzień zakończyliśmy w San Gimignano, mieście zwanym "Manhattanem średniowiecza" ze względu na czternaście wież górujących nad starówką.

Kolejnego dnia odwiedziliśmy Sienę - miasto, w którym żyła św. Katarzyna, jedna z najwybitniejszych postaci swojej epoki. 

Dzień skupienia z o. Piotrem

Majowy dzień skupienia przeżyliśmy z ojcem Piotrem Andrukiewiczem, redemptorystą, wieloletnim pracownikiem Radia Maryja i Telewizji Trwam. Obecnie ojciec Piotr posługuje w parafii ojców redemptorystów w Rzymie.

Kwietniowy Dzień Skupienia

Ostatni dzień skupienia przed Wielkanocą przeżyliśmy wraz z ojcem Polikarpem Nowakiem, franciszkaninem.

 

Ojciec Polikarp przypomniał nam znaczenie Bożego Miłosierdzia, nieskończenie przewyższającego grzechy całego świata.

Rekolekcje wielkopostne

W minionym tygodniu przeżyliśmy wspólnie chwile skupienia i refleksji. Przez trzy dni uczestniczyliśmy w rekolekcjach, które poprowadził ks. Wojciech Węgrzyniak.

Ks. Wojciech jest duszpasterzem archidiecezji krakowskiej. W swojej codziennej posłudze łączy pracę naukową (także studiował w Rzymie) z głoszeniem rekolekcji i konferencji oraz przewodzeniem wspólnotom duszpasterskim.

Rekolekcje upłynęły pod znakiem wielkiej otwartości ojca rekolekcjonisty oraz jego ujmującej prostoty i szczerości, którą docenili mieszkańcy naszego domu, tłumnie pojawiając się na mniej oficjalnym spotkaniu wieńczącym rekolekcje. Można było podczas niego porozmawiać z ks. Wojciechem oraz usłyszeć, jak łączy doświadczenie naukowe z posługą parafianom oraz jakie pomysły duszpasterskie wciela w życie na co dzień.

Tłusty Czwartek

w międzynarodowym gronie

Tegoroczny Tłusty Czwartek wspólnota naszego Instytutu świętowała wraz z zaproszonymi gośćmi z kolegium kanadyjskiego.

Kolegium Kanadyjskie tworzy kilkunastu księży, a jego rektorem jest polski ksiądz, sulpicjanin, o. Jarosław. 

Przyjaźń polsko-kanadyjska umacniana jest w Rzymie już od wielu lat, a okazja do spotkania i wzajemnej wymiany myśli nadarza się regularnie.

W tym roku czas wspólnego biesiadowania ubogacił śpiew pieśni ludowych i patriotycznych w wykonaniu naszego nowo powstałego zespołu instytutowego.

Z myślą o kolegach z Kanady, nieco słabiej radzących sobie z zawiłościami polskiego języka, odśpiewaliśmy także wiele znanych utworów włoskich.

Lutowy dzień skupienia

Lutowy dzień skupienia upłynął pod znakiem tematu czci i posłuszeństwa biskupowi, które każdy z nas przysięgał swojemu hierarsze i jego następcom w dniu święceń.

Jako przewodnik duchowy towarzyszył nam pochodzący z diecezji tarnowskiej ks. prałat Piotr Bajor, pracownik Kongregacji Edukacji Katolickiej, który wygłosił konferencję oraz przewodniczył Mszy Świętej.

IMG_3024.JPG

Msza żałobna za śp. księdza Patryka

W środę, 23.01, odprawiliśmy w naszej kaplicy Mszę świętą w intencji naszego zmarłego tragicznie kolegi, księdza Patryka Millera.

Do sprawowania Eucharystii przyłączyli się także księża z archidiecezji warszawskiej, z której pochodził śp. ks. Patryk, oraz ksiądz proboszcz z diecezji Tivoli, w której kapłan pomagał jako duszpasterz.

Dzień Patrona Instytutu

Nie żyje ks. Patryk Miller

W poniedziałek świętowaliśmy wspomnienie św. Józefa Pelczara, Patrona naszego Instytutu. 

Na uroczystą Mszę świętą, której przewodniczył kardynał Zenon Grocholewski, przybyło wielu księży Polaków mieszkających w różnych częściach Rzymu. Homilię wygłosił nasz spowiednik, ojciec Lucjan Bogucki.

Patryk.jpg

Do tragicznego wypadku drogowego z udziałem naszego kolegi doszło w wtorek, 8 stycznia. Ks. Patryk zderzył się z ciężarówką pod Mszczonowem. Zginął na miejscu.

Mieszkał w naszym domu od trzech lat; studiował patrologię. Pochodził z Kętrzyna. Na kapłana archidiecezji warszawskiej został wyświęcony 7 lat temu. Miał 36 lat.

Łączymy się w bólu z Rodziną ks. Patryka, zapewniając o naszej modlitwie i nieustającej pamięci o naszym drogim koledze.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie...

Przedświąteczna radość

W środę cała wspólnota naszego domu uczestniczyła w przedświątecznym spotkaniu.

 

Po Mszy świętej przełamaliśmy się opłatkiem, odśpiewaliśmy symbolicznie kilka kolęd (mając na uwadze, że cały czas przeżywamy okres adwentowego oczekiwania) i zasiedliśmy do uroczystej kolacji. Oto fotorelacja z tego wydarzenia:

Mikołajkowe spotkanie rektorów

We wspomnienie św. Mikołaja gościliśmy w naszym domu rektorów pozostałych studenckich instytutów w Rzymie.

 

To niecodzienne wydarzenie było okazją do zaprezentowania polskiej kultury i tradycji Mikołajkowej. Po zakończeniu obrad księża rektorzy zasiedli do stołu, na którym królował żurek, pieczeń, kluski śląskie oraz modra kapusta.

 

Po deserze przyszedł czas na odwiedziny św. Mikołaja, który w asyście swojej Śnieżynki upewnił się, że wszyscy zasłużyli na otrzymanie słodkości w nagrodę za dobre sprawowanie.

Grudniowa chwila zamyślenia

Listopadowy dzień skupienia

Poniedziałek 3 grudnia był dla naszej wspólnoty czasem refleksji w ramach comiesięcznego dnia skupienia. Tym razem poprowadził go ks. prof. Marek Starowieyski, patrolog.

 

Ksiądz profesor podczas swoich nauk podkreślał wagę rozwoju osobistego oraz rolę indywidualnego studium Pisma Świętego oraz klasycznych dzieł literatury.

Listopad to dla wielu z nas miesiąc wspominania tych, który już odeszli, a także okazja do zadumy nad własnym życiem. Z tej racji w piątek, dziewiątego listopada, księża mieszkający w Instytucie przeżywali swój dzień skupienia. Poprowadził go zaproszony przez ks. Rektora gość - ks. Arkadiusz Nocoń, pracownik Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

W czasie dnia skupienia ks. Arkadiusz podzielił się z uczestnikami swoimi refleksjami duchowymi podczas konferencji. Wspólny czas zamyślenia zwieńczony został Mszą świętą.

Inauguracja roku akademickiego

W środę, 17 października, kapłani studenci zainaugurowali, wraz z księdzem Rektorem i całą społecznością domu, nowy rok akademicki. W tym roku na  inauguracji obecnych było czterech księży biskupów.

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy świętej sprawowanej za wszystkich księży studentów. Przewodniczył jej arcybiskup Stanisław Gądecki, a towarzyszyli mu abp Grzegorz Ryś, bp Marian Florczyk oraz bp Marek Solarczyk. Księża biskupi goszczą w naszym domu z racji trwającego w Watykanie synodu o młodzieży i rozeznawaniu powołania.

Po Eucharystii wspólnota kapłanów zasiadła do uroczystej kolacji, podczas której księża biskupi dzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z obradami synodu.

Naukę na papieskich uniwersytetach rozpoczyna bądź kontynuuje trzydziestu ośmiu księży.

Obrona doktoratu ks. Mariusza Świdra

Jeszcze przed rozpoczęciem kolejnego roku akademickiego wspólnota kapłanów Instytutu miała okazję wziąć udział w obronie doktoratu ks. Mariusza Świdra z diecezji siedleckiej.

  Ks. Mariusz, absolwent Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, obronił doktorat z dziedziny teologii biblijnej, a swoją pracę opatrzył tytułem: "Are We Also Blind? The Meaning of John 9 in Light of Biblical Rhetorical Analysis" ("Czy my także jesteśmy ślepi? Znaczenie rozdziału 9 Ewangelii wg. św. Jana w świetle biblijnej analizy retorycznej").

 

 Gratulujemy serdecznie Księdzu Doktorowi; jednocześnie dziękujemy mu za wspólnie przeżyte lata w Instytucie oraz życzymy mu dalszych sukcesów naukowych.

Z życia Instytutu - rok akademicki 2017/2018

Kolęda i imieniny Ks. Rektora - 10 stycznia 2018 r.

Na początku każdego roku kalendarzowego życzymy sobie nawzajem wszystkiego co najlepsze. Każdy chce, żeby ten nadchodzący rok był lepszy od poprzedniego. My, chrześcijanie, prosimy Pana Boga o Jego błogosławieństwo. Przez poświęcenie naszych mieszkań wyrażamy naszą prośbę, by On był z nami przez cały rok. Zewnętrznym wyrazem tej prośby są słowa modlitwy, pokropienie wodą święconą, dym kadzidła i napis na drzwiach.

Na Mszy św. wieczornej modliliśmy się za cały nasz dom, a więc za siebie nawzajem, w szczególności zaś za Ks. Rektora z racji imienin. W kazaniu Ks. Rektor krótko przypomniał zło grzechu Adama rajskiego i wspaniałe dzieło naprawy zła przez Nowego Adama - Chrystusa. Wszyscy usłyszeliśmy zachętę do stania się świętymi. Wielu jest świętych anonimowych, nie wyniesionych na ołtarze - i my możemy się nimi stać.

Czym byłoby kolędowanie bez radosnych śpiewów? Przecież wszyscy się radujemy z narodzin naszego Zbawiciela! Po obfitej kolacji każdy naprężył struny głosowe, by wychwalać naszego Pana!

Hej, w dzień narodzenia Syna Jedynego, Ojca przedwiecznego, Boga prawdziwego, wesoło śpiewajmy, Chwałę Bogu dajmy! Hej kolęda, kolęda!

Wigilia - 15 grudnia 2017 r.

Mimo że mieszkamy w Rzymie, to wigilię przeżywamy co roku po polsku. Wieczorem, kiedy słońce już zaszło, rozpoczęliśmy świętowanie od Mszy św. pod przewodnictwem Księdza Rektora. Zaraz potem przeszliśmy do refektarza, gdzie przed uroczystą kolacją podzieliliśmy się opłatkiem.

Zaraz potem wspólnie zasiedliśmy do stołu. Tradycje polskie zostały podtrzymane - było nawet więcej niż 12 potraw i wszystkie przygotowane w polskim stylu. 

Czym byłoby wieczerzowanie bez kolęd? Na szczęście odpowiedni księża zadbali o oprawę muzyczną - oj, było nas słychać na ulicach wiecznego miasta.

Wszystkim jesteśmy wdzięczni za przygotowanie tej uroczystości - szczególnie siostrom, paniom na kuchni, braciom pomagającym przy stole i księżom z pierwszego roku, którzy udekorowali choinki i przygotowali tegoroczny żłóbek.

Inauguracja roku akademickiego 2017/2018 - 11 października 2017 r.

Jesień w Rzymie jest idealną porą do rozpoczęcia nauki. Letnie upały nieco zelżały, a pogoda wciąż piękna i słoneczna. W takiej atmosferze wracamy do wykładów, które rozpoczęliśmy właściwie kilka dni wcześniej. Wszyscy wypoczęci po wakacjach, dobre humory dopisują. 

Do południa wykłady, pisanie prac licencjackich i doktorskich, a po południu modlitwa w kaplicy. Najpierw adorowaliśmy Pana Jezusa i chwaliliśmy Matkę Bożą na różańcu, później całą wspólnotą sprawowaliśmy Eucharystię. Przewodniczył Jej i Słowo do nas wygłosił ks. abp Konrad Krajewski, jałmużnik papieski.

W kazaniu Ks. Arcybiskup dzielił się swoimi przemyśleniami i doświadczeniem w pełnieniu dzieł miłosierdzia i zachęcał nas, byśmy nigdy sami nie zapominali o ogromie Bożego Miłosierdzia, którego na co dzień doświadczamy.

Księże Arcybiskupie, dziękujemy za inspirujące słowa i jeszcze bardziej godną uznania postawę człowieka otwartego na Boże działanie. Wraz z Tobą prosimy Boga, byśmy zawsze mieli otwarte dłonie, by dawać Go innym.

Z życia Instytutu - rok akademicki 2016/2017

Rekolekcje Wielkopostne - 1-3 marca 2017 r.

U początku okresu Wielkiego Postu, niedługo po rozpoczęciu drugiego semestru przeżywaliśmy przygotowanie się do świąt Wielkiej Nocy. Mimo wykładów, pracy i różnego rodzaju obowiązków kilkakrotnie w ciągu dnia gromadziliśmy się w kaplicy. Spotykaliśmy się z Panem na Eucharystii, Drodze Krzyżowej, spowiedzi, Koronce do Bożego Miłosiedzia i konferencjach duchowych.

Ojciec Rekolekcjonista, ks. Mirosław Tosza z diecezji sosnowieckiej, z wielkim duchowym zaangażowaniem opowiadał nam o wspólnocie "Betlejem" z Jaworzna, której jest opiekunem, wskazywał na ogrom i ważność pracy z ludźmi ubogimi oraz stawiał nam za wzór św. Teresę z Lisieux z jej duchowością opartą na pokorze.

Hasłem tegorocznych rekolekcji były słowa św. Brata Alberta "Skąpy jest ten, kto nie jest jak On". Każdy z nas ma wiele do zaoferowania drugiemu człowiekowi, trzeba to tylko umieć drugiemu dać tak, by on nie poczuł się urażony. Dzielenie się z drugim człowiekiem jest sztuką, której każdy z nas musi się uczyć.

Księże Mirosławie, dziękujemy za Twoje świadectwo dzielenia się. Jednocześnie prosimy naszego Pana bogatego w miłosierdzie, byśmy my wszyscy potrafili dawać Chrystusa innym.

Kolęda i imieniny ks. Rektora
12 stycznia 2017

Wszyscy księża zgromadzili się na czwartym piętrze budynku, gdzie o godz. 17 ksiądz Rektor odmówił modlitwę błogosławieństwa, po czym odwiedził każdy pokój. Każde mieszkanie zostało pokropione wodą święconą, okadzone kadzidłem, a na drzwiach pojawił się napis K+M+B 2017.

O godz. 18 spotkaliśmy się w kaplicy. Mszy św. przewodniczył ks. Rektor.

Dzień zakończyliśmy wspólną kolacją na refektarzu, gdzie mieliśmy też kolejną okazję do śpiewania kolęd. Ksiądz Rektor nawet podgrywał nam na akordeonie!

Wigilia 2016

13 grudnia przeżywaliśmy wspólnie Wigilię w polskim stylu. Nasze spotkanie rozpoczęła Eucharystia o godz. 18 pod przewodnictwem Księdza Rektora, a następnie spożyliśmy tradycyjną wieczerzę przy stole na refektarzu.

Mikołaj 2016

Święty biskup Mikołaj odwiedził także naszą wspólnotę.

Dzień skupienia - 13 XII 2016 r.

Wśród ogromu pracy wymagane jest dłuższe zatrzymanie się przy Tym, który dał nam wszystko - przy Chrystusie. Prowadzący dzień skupienia - o. Piotr Andrukiewicz CSsR, redemptorysta, przypomniał nam, że kapłan jest przede wszystkim przedłużeniem rąk Chrystusa. Ojciec przez lata pracował w Radiu Maryja, dzięki czemu dał świadectwo, jak ważny w życiu księdza jest głos. Chrystus jest Słowem, które jest już zasiane w sercach ludzi - my mamy być Jego głosem, który pomoże odkryć tę obecność Słowa w życiu słuchających - mówił. Zwrócił też naszą uwagę na to, że wszystko ma być podporządkowane relacji z Jezusem. To ona jest najważniejszą sprawą, o którą mamy się troszczyć.

 

  Inauguracja roku  
Kotwica 1

12 października 2016 r. miała miejsce inauguracja nowego roku akademickiego 2016/2017 w naszym instytucie. Mszy świętej przewodniczył ks. Rektor Adam Sycz. Na początku Eucharystii przywitał wszystkich mieszkańców naszego domu, zwłaszcza nowych księży studentów. W kazaniu mówił o tym, że każdy z nas ma się dać prowadzić Duchowi Świętemu oraz że pierwszym zadaniem księdza-studenta ma być zbliżenie się do Boga. Na koniec życzył wszystkim mieszkańcom wzrostu w cnotach, a także dobrego zdrowia.   Po uczcie duchowej przy stole ołtarzowym nastąpiła uczta przy wspólnym stole na refektarzu.

 

  Pielgrzymka Narodowa Polaków  

Od 20 do 23 października trwała Dziękczynna Pielgrzymka Narodowa Polaków do Rzymu. To dziękczynienie za Rok Miłosierdzia, wizytę Ojca Świętego Franciszka w Polsce i Światowe Dni Młodzieży oraz za 1050. rocznicę Chrztu Polski. W Polskim Papieskim Instytucie Kościelnym zatrzymało się wówczas ok. 25 biskupów.

 

Pielgrzymka Narodowa Polaków (fot. M.Mazur)
bottom of page